Перспективи Академії державного управління для країн Східного партнерства

В Україні з’явилася ідея організувати Академію державного управління для шести країн Східного партнерства.

Автор ініціативи президент Української Асоціації районних та обласних рад і голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, який представляє Україну у Бюро CORLEAP.

Про плани створення Академії держуправління Сергій Чернов розповів в інтерв’ю спецпроекту Громадського радіо «Де це?»

С.Чернов. Головна ідея, яку я пропонував на щорічній конференції CORLEAP, є східне партнерство. Ця ідея полягає в тому, щоб ми могли змогли залучити кращі практики з країн Європейського Союзу, по-друге, змогли використати досвід, який там накопичений багатьма десятиріччями, проводячи реформу децентралізації.

Я дякую сьогодні голові Комітету регіонів Європейського Союзу пану Ламберцу і президенту Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи пану Кнаппе, і іншим учасникам та експертам CORLEAP, які підтримали цю ідею. Вона буде покладена в резулятивну частину цього засідання і направлена як пропозиція до Європейського Союзу з тим, щоб розглянути і фінансову складову, тобто виділення коштів ЄС на навчання сучасних кадрів менеджерів публічної влади для органів місцевого самоврядування.

А.Куликов. Хто має навчатися в цій Академії?

С.Чернов. Мають навчатися всі! Як раз мова йде про те, щоб ми створили конкуренцію для вже існуючих шкіл в Україні. Сенс в організації перепідготовки, короткострокового навчання, але системного.

І наше завдання охопити не тільки керівників, потрібно залучити усіх без виключення фахівців виконавчих апаратів, комітетів органів місцевого самоврядування: депутатів різних рівнів, громадських активістів, які хочуть долучатися до прийняття і реалізації рішень спільно з органами місцевого самоврядування. І чим ширше буде коло людей, до яких ми зможемо донести сучасні знання і кращі практики, тим швидше ми будемо рухатися в реалізації реформи децентралізації, і зможемо створити умови для ефективного управління по створенню спроможних громад України».

А.Куликов. Як буде проходити відбір кандидатів на навчання? Це будуть вступні іспити, відбір за місцем роботи чи щось інше?

С.Чернов. Я бачив би тут важливу роль органів місцевого самоврядування. Наприклад шведська Асоціація органів місцевого самоврядування одним зі своїх завдань бачить співпрацю з органами державної влади у питаннях підготовки, перепідготовки, навчання фахівців різних галузей. Це ефективно і це системно!

Там де це вже затверджено на державному рівні, людина не може ухилятися від перепідготовки, інакше її кар’єра не матиме перспектив.

В підготовлених кадрах в першу чергу цим має бути зацікавлена держава.

Роботи вистачить  усім, і нашим викладачам, і запрошеним іноземним фахівцям. Це має бути взаємозв’язок теорії, практики, передових знань і креативних ідей.

А.Куликов. Розуміючи потенціал Харкова, чи можна таку Академію створити тут?

С.Чернов. Розмова з цього приводу вже велась. І я пропонував, звичайно, Україну і навіть місто Харків. Ми маємо умови для того, щоб створити таку сучасну школу. Але філії цієї школи мають бути в усіх країнах Східного партнерства. Бо ця система повинна працювати на всіх.

Ми бачимо сьогодні, що якісь країни пішли більш швидким шляхом. І є фактори, які дозволяють стверджувати, що всі ми перебуваємо на різних рівнях: Україна, Білорусь, Азербайджан та інші. Тому і програми для навчання мають бути різними. Це треба враховувати.

Як раз цей обмін думками і досвідом дозволяє сьогодні подивитися один на одного з іншого боку. Особливо цікавий досвід пострадянських країн, що вони вже зробили і як уникнули помилок.

Сьогодні є дуже багато ідей і реалізованих практик в країнах Східного партнерства, які в країнах ЄС теж починають застосовувати.

Час не стоїть на місці і ті, хто рухається вперед, маючи політичну волю – досягають більшого!

Це дуже корисно: міжрегіональні зв’язки, транскордонна співпраця. Я думаю, що така співпраця буде пріоритетним напрямком на найближче десятиліття, фундаментом для міцних стосунків країн і стимулом для динамічного розвитку регіонів.

За матеріалами інтерв’ю Андрія Куликова для Громадського радіо