Ліки проти COVID-19 розробляють в Україні

В Україні розпочали розробку ліків для лікування коронавірусу. Що для цього потрібно? На якій стадії наразі створення нового препарату? Як до виробництва нових ліків дотичний Харків?

Про це розмова з директоркою Харківського обласного центру заготівлі та переробки плазми «Харків-Плазма» Галиною Сіроштан.

Як харків’яни можуть долучитись до створення нового препарату?

Для створення нового препарату потрібна плазма крові. І не просто плазма, а плазма тих людей, що перехворіли на коронавірус та повністю одужали. Для початку досліджень вченим необхідно зібрати перші 300 літрів плазми від 500 таких донорів. Аби отримати таку плазму фармацевтична компанія «Біофарма», що виготовлятиме цей препарат, ініціювала пілотний проект з тестування донорів на наявність антитіл до коронавірусу.

Донорами також можуть стати люди, у яких не було встановлено  діагноз COVID-19, але які тривалий час хворіли на пневмонію, або мали затяжний грип чи ГРВІ. При дослідженні плазми таких донорів у ній також можуть бути виявлені антитіла до COVID-19. Адже чимало людей перехворіло на COVID-19 без жодних симптомів, навіть не підозрюючи сам факт захворювання. З плазми таких донорів буде виготовлено гіперактивний імуноглобулін  – білок крові з високим вмістом антитіл до COVID-19.

Ми запрошуємо стати донорами усіх, хто виявить бажання бути причетним до створення ліків проти коронавірусу, що зможуть врятувати життя сотен тисяч людей. У Харкові вже розпочалося збирання «ковідної» плазми.

Куди необхідно звертатися у Харкові? Що для цього потрібно?

Плазму тих, хто перехворів на коронавірус, збиратимуть у Харківському обласному центрі заготівлі та переробки плазми «Харків-Плазма». Наш плазмацентр входить до груп фармацевтичної компанії, яка увійшла до альянсу великих світових фармацевтичних компаній, що займаються розробкою препаратів проти коронавірусу.

У плазмацентрі ми збираємо плазму методом апаратного плазмаферезу – еритроцити, тромбоцити та інші клітини крові залишаються у донора, а для виробництва ліків фахівці забирають тільки плазму. На відміну від донації крові, ця процедура переноситься набагато легче.

Перед забиранням плазми донора обов’язково оглядає лікар, обов’яковим є клінічний аналіз крові за 25 параметрами. І, звичайно, дотримання усіх епідеміологічних правил.

Далі плазму донорів витримають на карантині, вже після цього відправлять до R&D центру компанії «Біофарма», де з неї розроблятимуть та створюватимуть ефективний інноваційний   препарат проти коронавірусу. Після цього розпочнуться клінічні випробування у лікарнях.

Крім Харкова, донорську плазму збиратимуть у плазмоцентрах, що працюють у Шостці, Дніпрі, Сумах, Конотопі, Черкасах. А першою в Україні доноркою плазми крові, що перенесла короноавірус COVID-19, стала жителька Черкас.

Зауважу, що усім донорам надаватиметься грошова компенсація за донацію, а також здійснюватиметься транспортна доставка до плазмацентрів. З усіма своїми пропозиціями донорам, що перехворіли на COVID-19, можна звертатися на гарячу лінію: 0800 – 600 – 003.

Які терміни необхідні на створення ліків?

Зазвичай, на створення подібних ліків необхідний термін до трьох років, але зважаючи на ситуацію з COVID-19 у світі та в Україні, вчені та виробники обіцяють впоратись з інновацією за кілька місяців. Потрібний об’єм плазми – 300 літрів планують зібрати протягом червня-липня. А вже у серпні розпочнеться виготовлення імуноглобуліну, який матиме великий титр до COVID-19. Імовірно, десь у вересні-жовтні препарат буде вже виготовлений. Він надійде до аптек та постачатиметься до медичних закладів. 

Чи вистачить цих ліків на усіх, хто їх потребуватиме? Чи не стануть вони дефіцитом?

Відразу після першої планується зібрати другу партію плазми – також 300 літрів. Завод планує невпинно виготовляти ліки – партію за партією. На цьому шляху може виникнути лише одна проблема – нестача донорів і плазми. Іх складно буде шукати. Ми не можемо користуватися даними, що є у лікарнях, де лікуються хворі на   COVID-19.

Ми лише просимо медиків поширювати серед  пацієнтів інформацію про гостру потребу у «ковідній» плазмі. Великі сподівання і на ЗМІ. В той же час, маємо надію, що люди, які перемогли коронавірус, не залишаться байдужими, і, жертвуючи плазму, внесуть свій внесок у боротьбу з пандемією та стануть причетними до створення рятівних ліків.

Втім існує ще одна проблема. Ми не знаємо достеменної  кількості хворих на COVID-19, адже в Україні наразі проводиться досить незначна кількість тестів. Тому ми не маємо реальної картини щодо захворюваності та масштабів епідемії. Може статися, що насправді хворих набагато більше. Але за умови наявності необхідної кількості плазми препарат можна виготовляти у таких обсягах, які потрібні. Справа не у виробниках, а у донорах.

Якою буде ціна нового препарату?

Це залежатиме від концентрації та дози, але вже сьогодні можна сказати, що ціна препарату буде доволі високою. Аби ліки були доступні для тих, хто цього потребує, вочевидь, їх необхідно буде закуповувати за бюджетні кошти і таким чином забезпечувати ними лікарні, у яких медики борються з COVID-19.

У той же час, незважаючи на його вартість, створення специфічного імуноглобуліну та застосування його у лікуванні COVID-19, може стати справжнім проривом у боротьбі з цим небезпечним вірусом. Адже наразі спеціальних ліків від коронавірусу у світі не існує. При цьому захворюванні проводять лише симптоматичне лікування. За даними ВООЗ, є низка лікарських засобів, які сприяють покращенню самопочуття, та полегшують симптоми  COVID-19, але поки що немає жодного підтвердження, що якийсь з існуючих препаратів дозволяє попередити або вилікувати це захворювання.

На жаль, сьогодні не існує жодного доведенного ефективного методу етіотропного лікування коронавірусу. Тобто такого, який направлений на усунення причини виникнення захворювання. А ті ліки, що позиціонуються, як більш-менш ефективні, мають великий спектр побічних дій та ускладнень, зокрема, з боку серцево-судинної системи.

Кількість хворих на коронавірус в Україні невпинно зростає. І найбільше страждають, насамперед, люди, які належать до групи ризику.

Тому сьогодні основне завдання у світі – пошук альтернативних методів лікування. У даному випадку введення специфічного імуноглобуліну може стати єдино можливим на сьогоднішній день етіотропним методом лікування, який допоможе запобігти важкій течії хвороби пацієнтів з груп ризику.

Головне, що його можна буде вводити також контактним пацієнтам. Насамперед, нашим медичним працівникам, які працюють у самому епіцентрі інфекції, аби вони мали захисний титр антитіл і якомога менше піддавали своє життя небезпеці.

І лікарі-інфекціоністи, і самі розробники препарату очікують, що отриманий специфічний імуноглобулін допомагатиме швидко і ефективно боротися з важкими випадками та смертельними ускладненнями коронавірусу. Відомо, що в інших країнах плазму людей, що перехворіли на COVID-19, вже успішно використовують при лікуванні і отримують позитивні результати.

Адже на відміну від вакцин, які лише ініціюють створення в організмі пацієнта антитіл до захворювання, специфічний імуноглобулін, отриманий з плазми крові людей, що  перехворіли та одужали, вже містить у собі готові антитіла до COVID-19. За попередніми даними, які вже підтверджені у деяких клініках світу, застосування таких імуноглобулінів зменшує летальність через ускладнення внаслідок коронавірусу та прискорює одужання важко хворих.

Розмовляла: Наталія Меркулова

Нагадаємо.