6 червня – День працівників місцевої промисловості

Не можливості підприємств, а запити ринку диктують шлях розвитку місцевої промисловості.

Таку точку зору висловив Олександр Єфімов, голова Правління ПрАТ «Харківський плитковий завод». Бесіда присвячена стану місцевої промисловості, а також обговоренню шляхів її реновації на прикладі успішного вітчизняного виробника кераміки.

6 червня – День працівників місцевої промисловості. Наскільки продукцію ХПЗ, вироблену на місцевому рівні, можна вважати місцевою?

Звичайно, територіально Харківський плитковий завод належить до підприємств місцевої промисловості. І в бренду ХПЗ завжди буде історична прив’язка, фактор геолокації.

За мірками Китайської Народної Республіки ми теж, швидше, місцева промисловість. З китайського міста-побратима кілька років тому приїжджали представники текстильної промисловості. У нас була одна точка дотику — використання пігменту. У мене тоді китайські колеги запитали: а у вас скільки фабрик? У нас один завод, відповідаю. Це викликало певне здивування, адже у них на той момент було 43 фабрики.

У 1946 році, коли був запущений завод, його потужність становила всього 200 тис м2 керамічної плитки на рік. Зараз Харківський плитковий завод випускає близько 50 тис м2 на добу. Чотири доби чи річна потужність?

Сьогодні загальна річна потужність заводу сладає 24 млн м2 готової продукції. Підприємство є найбільшим виробником керамічної плитки в Східній Європі з максимально ефективним показником використання обладнання. Але завжди це буде місцевий завод – харківський, український, – соціально-відповідальний і один з найбільших платників податків у регіоні.

Згідно з індексом промислової продукції, Харківщина в минулому році посіла 15 місце в рейтингу регіонів України. Показник далекий від реальних можливостей області. Яким був внесок Харківського плиткового в посилення позицій промисловості?

За кількістю працюючих підприємств великого, середнього і малого бізнесу, приватних виробництв Харківська область – один з найбільш насичених регіонів. І коли статистика показує 15-те місце, практично аутсайдери – це дивно.

З року в рік ми спостерігаємо згасання на провідних підприємствах регіону, модернізація не проводиться, хіба що локального характеру, а це не може кардинально вплинути на ефективність галузі в цілому.

Щоб конкурувати на ринку, потрібно бігти вперед, треба розвиватися. Зовсім не наявні можливості підприємства повинні спрямовувати розвиток. Акцент має бути не на тому, що ти можеш робити, а на тому, що зараз затребуване, чого потребує ринок, споживач. Фундамент успіху – безперервний розвиток і модернізація.

І ось коли проводиться систематичний моніторинг ринків, задовольняються запити споживачів, підприємство йде шляхом інновацій і пропонує новий продукт – воно можеш бути успішним, можна говорити про конкурентоспроможність.

На жаль, зараз ми цієї тенденції в регіоні не спостерігаємо.

У чому ХПЗ можна назвати новатором в розрізі місцевої промисловості?

Трудові кадри – найдорожчий ресурс. Цей ресурс неможливо отримати миттєво, особливо в Україні, де працює всього шість керамічних заводів. Наприклад, в іспанській Валенсії (провінція Кастельон) розташовується близько 170 фабрик. У Сассуоло в Італії навколо міста чисельністю 50 тисяч населення зосереджена приблизно така ж кількість підприємств. Це величезний конгломерат зі значним професіонально підготовленим резервом робочої сили.

Своїх фахівців ми готуємо безпосередньо на заводі. А щоб потім зберегти ці кадри, ми створюємо гідні соціальні умови. Серед наших безумовних переваг – реальні можливості кар’єрного зростання, гідна оплата праці та фінансова мотивація, психоемоційний клімат у колективі та соціальні гарантії, безпека праці та високий ступінь захисту людини від впливу обладнання й негативних факторів.

За останні 15 років на підприємстві кардинальним чином змінилася філософія виробництва, обслуговування, менеджменту, планування, поставок. І завдяки цьому ми серед лідерів галузі і клієнтських симпатій 43 країн світу.

Нагадаємо.