Сергій Чернов: Зниження чисельності населення – це велика проблема для регіону і для країни в цілому

Депутат Харківської обласної ради Сергій Чернов прокоментував статистичні дані щодо показників чисельності населення на Харківщині.

«Упродовж січня–серпня 2021 року чисельність населення Харківщини зменшилася на 21548 осіб (для порівняння – це населення таких міст, як Красноград чи Мерефа).

Демографія – одна з болючих тем. На сьогоднішній день вся країна входить в топ держав з самим інтенсивним темпом скорочення населення.

За даними ГУ статистики, чисельність наявного населення в Харківській області, за оцінкою, на 1 вересня 2021 року становила 2612286 осіб і за вісім місяців скоротилася на 21548 людей.

Також, залишається суттєвим перевищення кількості померлих над кількістю народжених: на 100 померлих – 32 народжених.

В жодному з районів Харківщини не зафіксований приріст населення, лише скорочення. І цифри вражають.

Демографічні дані по Харківській області, підготовлені ГУ статистики

Для вирішення демографічної кризи не існує кращого виходу, ніж збільшення народжуваності. А для цього треба стимулювати населення.

Зокрема, виділяючи материнський капітал, збільшувати його, вводити пільги для багатодітних та інше.

Сьогодні, при народженні дитини належить 41 280 грн державної допомоги, що становить сім мінімальних зарплат. З цієї суми сім’я отримує на руки 10 320 грн, а інші – протягом наступних трьох років – по 860 грн на місяць.

В Європі ж існують більш тонкі методи підвищення народжуваності, поки не доступні для українців. Наприклад, системна державна підтримка багатодітних сімей розрахована на тривалий термін – аж до повноліття. І виражається вона не тільки в грошах, але і в додаткових бонусах, пов’язаних з навчанням, лікуванням та іншим.

В регіоні окремі громади наявним ресурсом намагаються впливати на демографічні процеси, наприклад підтримуючи соціальну інфраструктуру: школи, садочки, лікарні. Але цих заходів замало і вони швидше точкові.

На думку соціологів, поліпшення демографічної проблеми має носити системний характер. Починати потрібно зі створення умов, при яких виховання двох і більше дітей обіцяло б в майбутньому поліпшення матеріального стану.

За спостереженнями експертів, на демографію вплинула й інша, неочікувана причина – в період пандемії українці стали відкладати плановане народження дітей до кращих часів.

Зниження чисельності населення – це велика проблема для регіону і для країни в цілому. І з кожним роком ми будемо відчувати наслідки демографічного спаду все сильніше», – сказав Сергій Чернов.

Нагадаємо.