Останні новини

Міжнародний день інформування про аутизм

Щорічно 2 квітня у світі відзначають Міжнародний день інформування про аутизм.

Мета цієї дати – підкреслити необхідність допомоги людям з аутизмом і підвищення рівня їхнього життя.

Центр з контролю й профілактики захворювань США опублікував у 2020 році нову статистику: розлади аутистичного спектру (РАС) зустрічаються у кожної 54-ї дитини. У хлопчиків аутизм діагностується в 4-5 разів частіше, ніж у дівчаток.

Аутизм – це не захворювання, а стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії і спілкування, що має біологічну природу.

Насправді, як показують дослідження, люди з таким розладом дуже різні.

Наприклад, в однієї людини з аутизмом може бути багато сенсорних проблем, включно з підвищеною чутливістю до гучності та високого тону звуків, у той час як в іншої людини може взагалі не бути сенсорної чутливості. Тому вчені говорять про групу порушень, а всі пов’язані стани називають «розладами аутистичного спектру».

На нього не можна захворіти і його не можна вилікувати, проте з часом можна скоригувати й адаптувати людину до соціального життя. Щоб зрозуміти і розпізнати наявність аутизму у дитини, батькам треба уважно стежити за її поведінкою, помічати незвичайні ознаки, які не властиві віковій нормі, звернути увагу на комплекс симптомів.

Для сімей, які отримали діагноз аутизм, в Україні перекладено посібник «Перші 100 днів для родин, діти яких отримали діагноз аутизм», (далі картинка ознаки аутизму).

На картинці зображені лише деякі з можливих симптомів аутизму, їх комбінація і ступінь проявів може бути різною у кожної окремої людини.

Отже, у людей з аутизмом бувають проблеми з соціальними та емоційними навичками, часто вони не здатні вести діалог, іноді повторюють одну й ту ж послідовність дій, не люблять змін в розпорядку дня, не вміють прикидатися і вважають за краще грати на самоті. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.

Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5 річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту.

Якщо говорити про причини аутизму, ми все ще не знаємо, чому виникає цей стан.

Є багато факторів, що підвищують ймовірність появи у дитини РАС, у тому числі фактори навколишнього середовища і генетики. Але світ наблизився до дуже важливого розуміння: ми повинні перестати сприймати людей з аутизмом як погіршені версії «нормальних» людей.

Коректним вважається говорити про людину з аутизмом, а не про «аутистів». Коректна термінологія неймовірно важлива для будь-якої людини. Те, як ми говоримо про людей, визначає те, як ми до них ставимося. Адже в першу чергу маємо бачити людину з її унікальними особливостями і потребами, а вже потім – діагноз. Це допомагає пам’ятати про те, що люди з порушеннями розвитку мають такі ж права – жити в сім’ї, вчитися, грати, займатися улюбленими справами – як і всі інші люди.

Нагадаємо.