Як не захворіти на коронавірус? Яких особистих заходів профілактики необхідно дотримуватись, аби убезпечити себе? І що робити, коли раптом занедужали?
Докладно про це у розмові з завідувачкою кафедри інфекційних хвороб Харківського національного медичного університету, доктором медичних наук, професоркою Катериною Юрко.
Які ознаки коронавірусу? Чи можна самостійно відрізнити гостре респіраторне вірусне захворювання від коронаврірусу?
У 80% захворювання на коронавірус має схожі симптоми з гострою респіраторною вірусною інфекцією. Основними симптомами, на які слід звернути увагу є підвищення температури до 38 градусів і вище, а також кашель, який є одним з основних симптомів. Кашель, зазвичай, сухий, але у 30% може бути вологим. Має насторожити загальна слабкість та втома.
Окрім цих ознак, ще може бути біль у горлі, а також біль у м’язах. У 5% випадків може бути розлад кишково- шлункового тракту – блювання, нудота, діарея, біль у животі.
У 80% випадків захворювання на коронавірус протікає у легкій і середній формі. Однак у 20% хворі потребують ушпиталення, і у 5% – захворювання набуває вкрай важкої форми. І найвища летальність у пацієнтів саме цієї групи. Це дуже важкі хворі, тут неможливо обійтись без невідкладної допомоги – без штучної вентиляції легенів. Інакше пацієнт вмирає. Ефективним у таких випадках, як свідчить китайський досвід, є метод екстракорпоральної оксигенації – насичення киснем крові – при розвитку важкої гострої дихальної недостатності. На жаль, такого апарату в області у нас немає.
У цих 20% пацієнтів виникає запалення легенів, у частини починаються ознаки дихальної недостатності. У будь-якому разі такі пацієнти потребують термінового ушпиталення і навіть в умовах реанімації.
Епідеміологи при легкому перебігу захворювання радять самоізолюватися аби не поширювати вірусну інфекцію. Принаймні, так було у Китаї. Адже противірусних препаратів з доведеною ефективністю від коронавірусу немає, вакцини також. Чи можлива така самоізоляція? Що треба при цьому знати? І як контактувати з лікарем?
Наразі в обласній клінічній інфекційній лікарні підготовлені три відділення на випадок поширення коронавірусу у Харкові. Одне відділення – для пацієнтів, що мають підозру на коронавірус, друге – для лікування, тих, хто вже захворів, і третє – реанімація.
В Італії коронавірус набув епідемії. Я розмовляла з лікарями, які працюють там. Протягом доби до лікарень надходить така велика кількість хворих, що стаціонари ледь справлялися з таким напливом. Тому пацієнти, доки вони можуть самостійно дихати, перебувають вдома. Адже стаціонари не можуть вмістити усіх з легкими формами захворювання.
А взагалі коронавірус виявлено у 104 країнах. 11 березня 2020 року, враховуючи таке поширення коронавірусної інфекції, ВООЗ оголосила пандемію COVID-2019 у світі.
Наприкінці лютого МОЗ видав наказ № 552, який регламентує надання медичної допомоги при коронавірусі. Ті, хто мають легкі форми захворювання і відмовилися від госпіталізації, можуть самоізолюватися, у разі, якщо для цього є умови вдома – окрема кімната, відсутність поруч дітей та людей похилого віку. Самоізоляція можлива, але потрібно постійно бути на телефонному зв’зку з сімейним лікарем. І у разі перших ознак дихальної недостатності – негайно викликати швидку, яка доправить до лікарні.
Що робити у разі, коли з’явилися симптоми захворювання? Викликати лікаря додому? Чи самому звернутися до лікаря? Або навіть відразу до лікарні?
Якщо підвищилася температура і людина 14 днів тому перебувала у країнах, де зареєстровані спалахи коронавірусу, потрібно зателефонувати до сімейного лікаря або відразу викликати швидку.
Тому, що у 80% випадків неможливо відрізнити коронавірус від звичайної ГРВІ. В ідеалі на сьогоднішній день – викликати швидку допомогу і їхати до нас у стаціонар, доки усі немає значного напливу пацієнтів. Тут ми проведемо усі необхідні дослідження для встановлення діагнозу. Але в жодному разі не діставатися до лікарні у громадському транспорті або на таксі. Це неприпустимо. Навіть у масці. Лише викликати швидку. По дорозі швидка повідомить лікарів інфекційної лікарі, і вони у захисних костюмах зустрічатимуть хворого. А ще повідомлять про шпиталізацію сімейного лікаря.
А якщо симптоми захворювання є, але у небезпечних щодо вірусу країнах хворий не перебував?
У цьому разі слід телефоном звертатися до сімейного лікаря. Він контролюватиме перебіг хвороби та призначить лікування. А у разі, якщо хворий був закордоном, необхідно бути на постійному зв’язку зі своїм лікарем.
Людство наразі не має ані вакцини проти коронавірусу, ані ліків. Тим не менш, люди вигадують якісь недолугі у цій ситуації методи лікування, які ніби-то вже доведені – часник, цибуля, сало, горілка. І навіть чомусь кунжутна олія. У мене вже телефон червоний від таких повідомлень, що надходять щодня.
Я вам більше скажу, вже продають і готову «вакцину», якої досі не існує в світі. І люди купують бознащо. На таких покупцях шахраї вже заробили чимало коштів. Так, що таких невігласів чимало не тільки у нас, але й в усьому світі. Мусульмани в Ірані почали коронавірус лікувати горілкою. Від незвички вживати алкоголь чимало людей отруїлися.
Щодо лікування коронавірусу салом та часником – це звичайно, дурниці. Не допомагають також антибіотики, імуностимулятори, імунопротектори препарати. На сьогоднішній день не доведена ефективність жодного з цих препаратів.
Часто запитують: чи не пом’якшує вакцинація від грипу перебіг захворення на коронавірус з огляду на схожість симптомів?
В жодному разі – ні. Дія вакцини від грипу ніяк не поширюється на коронавірус. Вакцина діє лише проти грипу. Втім, мені доводилося чути, що щеплення проти кору не дає захворіти на коронавірус. Такі заяви політиків, що лунають у ЗМІ, не мають жодного відношення до реальності. Вакцини від коронавірусу немає. Вона ще тільки на стадії розробки.
Найголовне питання – як не захворіти? Що треба робити? Яких правил дотримуватися?
По-перше, скасувати усі поїздки за кордон. Сьогодні це небезпечно. Особливо подорож до тих країн, де зареєстровані масові захворювання на коронавірус. Виключити перебування у місцях масового скупчення. Якщо відстань не велика, не користуватись громадським транспортом – пройти кілька зупинок пішки. Якщо є така можливість надавати перевагу невеликим крамницям натомість великих супермаркетів.
Щодо особистої гігієни – мити руки з милом. Не менше 20 секунд, а взагалі – до однієї хвилини. Це важливо. Не торкатись немитими руками до слизових оболонок рота, очей, взагалі – до обличчя. Якщо немає можливості вимити руки, користуватись антибактеріальними гелями або серветками з вмістом спирту не менш ніж 60%. Маски, як відомо, від коронавірусу не захищають. Маски захищають лише тоді, коли поруч хтось чхає. Таку маску слід міняти кожні 2-3 години. Самому чхати лише у ліктьовий згин, аби не інфікувати руки.
Користуватися лише одноразовими хусточками, які потім треба викидати. Також обов’язково користуватись паперовими рушниками. Не тиснути руки при вітанні. Протирати телефон кілька разів на день спиртом, гелями або серветками, що містять спиртовий розчин. А ще більше часу проводити на свіжому повітрі. Вдома частіше провітрювати оселю, робити вологе прибирання. До речі, після самоізоляції знезаразити приміщення від вирусу допоможе вологе прибирання з антисептиком.
Кожного разу, після операцій з грошима у магазині, пошті чи банку треба мити руки з милом або протирати їх антисептиком. Слушним вважаю і рішення НБУ дезінфікувати гроші.
Хто у зоні підвищеного ризику?
У найбільшому ризику люди похилого віку. Особливо ті. Що мають супутні віку та хронічні захворювання – гіпертонія, цукровий діабет, ішемічна хвороба серця. За статистикою летальність хворих віком від 16 до 60 років становить лише 1%. Серед хворих віком після 70 років – 14%
Чи допоможе введений у Харкові карантин уникнути випадки зараження на коронавірус?
Так, карантин – це дієвий протиепідемічний захід. Але, якщо студенти закритих харківських вишів роз’їдуться додому по всій Україні, невідомо, яку ситуацію ми матимемо 3 квітня у Харкові, коли вони повернуться на навчання. Те саме з карантином у дитячих садочках та школах. Батьки вимушені будуть брати дітей з собою на роботу, везти їх у громадському транспорті. Весь робочий день діти перебуватимуть знову ж таки у колективі. Адже не у всіх є бабусі поруч або можливість знайти не цей час няню.
Чи вщухне епідемія до початку літа, з настанням тепла? Вірус ніби чутливий до високих температур.
Вплив температур на коронавірус досі не вивчений. Я була в Італії цьогоріч у січні – температура +15. Зараз температура там ще вище. Але це не спинило вірус. В Ірані також гаряче. Тішить, що у Китаї епідемія вже йде на спад. Але поки що вирує у Європі. Є надія, що людство найближчим часом приборкає коронавірус усіма можливими методами і способами. Як бувало вже не раз.
Дякую за розмову. І будьмо усі здорові!
Розмовляла: Наталія Меркулова