Харківський ринок нерухомості: особливості та прогнози

Наразі вторинний ринок нерухомості у Харкові практично зупинився. Що спричинило таку ситуацію? Коли ринок активізується знову? Про це у розмові з директоркою філії Харківського агентства нерухомості Оленою Манжос.

Дійсно, на ринку нерухомості склалася нетипова ситуація. Зниження активності відбувається, як з боку продавців так і покупців. Тому кількість продажу нерухомості відчутно знизилася.

Така поведінка учасників ринку зумовлена тим, що курс долара знизився і тримається на такому рівні вже досить тривалий час.

Я би назвала цю ситуацію так: продавці і покупці пішли у різні боки. І кожен з них має на те вагомі причини. Справа в тому, що нерухомість на вторинному ринку продають у доларі. Курс його останнім часом впав, відтак впала і ціна нерухомості, якщо перевести її у гривню. Тож продавці, намагаючись компенсувати втрати від зниження курсу долара, піднімають ціни на нерухомість. Їх можна зрозуміти: вони не хочуть втрачати на тому, що долар став коштувати менше.

Але й покупці не хочуть втрачати?

Саме так. Якщо людина продає на вторинному ринку свою меншу за площею квартиру – за долари, і купує, знову ж таки на вторинному ринку – більшу за квадратними метрами нерухомість, і також за долари, вона не втрачає на обміні валюти. Але втрачає на ціні! Покупець тепер має платити вищу вартість, бо продавці підняли ціни. Але покупці не згодні платити більше. Адже на придбання нерухомості люди заощаджували роками.

До того ж, вторинний і первинний ринок нерухомості тісно пов’язані. Буває й інша ситуація. Люди продають квартири на вторинному ринку, щоби купити житло у новобудові. Продають знову ж таки у доларі. А нерухомість на первинному ринку за чинним законодавством можна придбати лише у гривні. І от, якщо долар обміняти на гривню за нинішнім курсом, власне на цьому можна втратити колосальні суми.

Така різниця спонукає учасників ринку зайняти вичікувальну позицію.

Чи є економічні фактори зростання ціни на нерухомість?

Жодних. Де-юре вартість нерухомості не змінилася. Але в той же час, продавці просто вимушені то піднімати, то знижувати вартість пропозицій, аби лише компенсувати можливі втрати.

Операції з купівлі-продажу на первинному ринку значно скоротилися. А вторинний майже завмер. Інвестори, що купували нерухомість на початкових етапах будівництва у новобудовах, аби у подальшому здавати готові квартири в оренду і заробляти на цьому, також вичікують.

Які прогнози в цій ситуації?

Ми працюємо ніби з зав’язаними очима. Найважливіший фактор – валютний, а ми й досі не можемо второпати, від чого він наразі залежить. А це вбивчо для будь-якого бізнесу.

Якому житлу надають перевагу харків’яни? Чи змінилися їхні уподобання?

Харків’яни і далі намагаються купувати нерухомість поблизу метро. Цей тренд існує вже багато років і не змінюється з часом.

На мою думку, у Харкові існує певний парадокс. Суть його полягає у тому, що вартість квартир в абсолютно однакових будинках на Салтівці і Олексіївці, при однаковій відстані до центру та наявності метро, а також розвиненій інфраструктурі – різна. На Олексіївці вона завжди дещо вища. Чому? Ніхто з фахівців точно не скаже.

Люблять харків’яни ще Одеську та проспект Гагаріна. От, здавалося б, що там є такого, щоби надавати перевагу? А людям подобається. Це власне і є трійка районів, яким надають перевагу. Окрім, звичайно, центру та прилеглої до нього частини.

А щодо розмірів квартир? Які частіше купують?

Як і раніше, частіше купують двокімнатні квартири. Їх небагато, тому вони у дефіциті. А за вартістю вони майже зрівнялись з трикімнатними. Але «трійки» купують менше.

Частіше купують житло на вторинному ринку. Адже там дешевше. Там здійснюється більшість операцій з нерухомості.

Однак більш заможні орієнтуються лише на новобудови. Особливо молоді фахівці, що працюють в ІТ-сфері. Новобудови неможливо порівняти у плані комфорту з багатоповерхівками старої забудови. Нові будинки – це більша площа квартир, зручне планування, нові мережі, чисті під’їзди та території, що охороняються. Люди все більше цінують комфорт. Але коштує він дорожче. Скажімо, виплата вартості житла забудовнику у розстрочку становить не менше однієї тисячі доларів на місяць.

 Яка вартість житла? Сьогоднішні ціни.

Сьогодні середня вартість одного квадратного метру на вторинному ринку житла у Харкові становить 663 долари. На первинному ринку – біля тисячі доларів.

Найдешевшу однокімнатну квартиру на Рогані можна придбати за 19 тисяч доларів. Найдорожча однокімнатна квартира у нас була на Салтівці, біля станції метро «Студентська» – 30 тисяч доларів. І це звичайна квартира, без євроремонту. А в центрі однокімнатна квартира коштуватиме – 38 тисяч доларів.

Щодо двокімнатних квартир, то на Рогані вони коштуватимуть 23-24 тисячі доларів, та до 35 тисяч доларів на Салтівці та Олексіївці. Майже у такому ж ціновому діапазоні і вартість трикімнатних квартир.

У новобудовах вартість залежить не лише від місця, але й від застосування сучасних будівельних матеріалів, типу будинків: закритих чи клубних житлових комплексів, «розумного» оснащення та багато чого іншого. Тому вартість – від бюджетних 35 тисяч доларів до 100 тисяч доларів і більше.

Розмовляла: Наталія Меркулова