Громадська спілка «Українська мережа за права дитини» оприлюднила перші підсумки моніторингового візиту до закладів та установ Харківської області.
Вкрай негативними виявилися емоції і відчуття від перевірки КЗОЗ «Обласний будинок дитини №3».
Заклад розрахований на 100 ліжко-місць. Під час перевірки встановлено, що в будинку дитини, окрім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають діти, які фактично залишились без батьків, та діти, які проходять курс реабілітації (всього на момент відвідування – 107 дітей).
Кількість працюючих в закладі дорослих дорівнює 172 особам (враховуючи кількість дітей, що перебувають в закладі на реабілітації разом з батьками, фактично на 1 дитину припадає 2 дорослих). Слід зазначити, що 2 логопеди та психолог працюють винятково з дітьми, у яких є батьки. Інші доступу до даних спеціалістів не мають, їх розвитком ніхто з вихователів також не займається.
В закладі, всупереч законодавству, перебувають діти, які мають вік 7-8 років, хоча відповідно до Положення про будинок дитини, вік дітей не повинен перевищувати 4-х років і тільки у разі, коли це дитина з інвалідністю.
Цікавим виявився факт того, що іграшок в групах замало, дітям гратися можна мало чим, проте комори закладу забиті волонтерськими іграшками, які дітям не дають (за поясненням персоналу, щоб вони їх не розкидали). Здивувало моніторів і те, що одяг та канцтовари часто закриті в групах на замок.
Проте абсолютно в зоні дитячого доступу перебувають хімічні речовини, оцет, миючі засоби.
Банних рушників у дітей немає, меню в будинку дитини відсутнє, проби продуктів не знімаються і не зберігаються. Чоловік, що займається закупівлею продуктів до закладу, на момент перевірки був у нетверезому стані і пояснень щодо алгоритму закупівлі продукції надати не зміг. Фактично сертифікати якості продуктів в закладі відсутні. В харчуванні дітей дієт-сестрою взагалі не дотримуються норми перспективного меню на зимово-весняний період.
На кухні закладу – безлад, холодильники брудні, стікери на продуктах харчування відсутні, крупи та мука зберігаються на підлозі у відкритих мішках поруч із олією та брудними целофановими пакетами.
В маніпуляційному кабінеті будинку дитини частина ліків протермінована, проте, в коморі старшої медсестри – їх купа і вони перебувають в повному безладі. Відповідно до кошторису за 2018 рік, заклад отримав ліків на загальну суму 260 тис. грн.
Не зважаючи на те, що в будинку дитини – багато персоналу, дітей, в першу чергу малюків та дітей з особливими потребами, місяцями (особливо в холодні пори року) не виводять на вулицю. На питання, чому порушується режим, монітори отримали відповідь «бо це ж важко».
Заклад, не зважаючи на небайдужість волонтерів та бізнес-структур, занедбаний, брудний, крани та унітази протікають, діти не отримують належної уваги, освіти та розвитку. Персонал їх проблемами взагалі не переймається.
Нагадаємо, що громадська спілка «Українська мережа за права дитини» працює спільно з офісом Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, Міністерством соціальної політики України, за підтримки офісу ЮНІСЕФ Україна.
За матеріалами: http://childrights.org.ua