Перелік законів, які почали діяти у 2019 році

З початку року вступила в силу оновлена нормативно-правова база. Про що треба знати.

Зростання мінімальних зарплат

Підвищення мінімальної заробітної плати з 3 723 до 4 173 грн. Проте, тепер це означає автоматичне скорочення комунальних субсидій.

Прожитковий мінімум з 1 січня також збільшується – до 1 853 грн.

На 30% підвищаться мінімальні оклади в службах Міністерства внутрішніх справ. Найнижчий оклад поліцейського – 9,2 тис. грн.

Найнижчий оклад бійця служби з надзвичайних ситуацій складе 9 тис. грн.

Мінімальний оклад військовослужбовця підвищується до 10 тис. грн.

Перерахунок пенсій

 З січня буде проведено перерахунок пенсій майже двом мільйонам пенсіонерів, які досягли 65-річного віку. Перерахунок стосується чоловіків зі стажем від 35 років і жінок зі стажем від 30 років. Згідно з новими нормативами, розмір пенсії для таких осіб не може бути нижче, ніж 40% мінімальної зарплати.

Якщо з 1 грудня мінімальна пенсія складала 1 497 грн, то після нового року мінімум для зазначеної категорії осіб повинен бути не нижче 1 669 грн. Збільшення складе 172 грн.

Програма «Муніципальна няня»

З січня повинна вступити в дію програма «Муніципальна няня». Програма призначена для сімей з дітьми до 3-х років, в яких батьки з тих чи інших причин не можуть взяти відпустку по догляду за дитиною.

Родині надається право самостійно знайти няню. Держава і місцева влада компенсує частину оплати послуг няні в розмірі 1,5 тис. грн. на місяць.

Варто розуміти, що компенсація буде виплачуватися не щомісяця, а в кінці року.

До суду тепер тільки з ліцензованим адвокатом

З 1 січня звичайні юристи повністю втратили право захищати інтереси громадян в судах. Це зможуть робити тільки адвокати з ліцензіями. У зв’язку з цим експерти прогнозують зростання вартості адвокатських послуг.

Трансплантація по-новому

З 1 січня набув чинності закон про трансплантацію органів. Цей нормативний акт дозволяє кожному документально оформити своє бажання стати донором органів або ж навпаки – принципове небажання ставати таким. Але якщо громадянин не визначився за життя, то після його смерті рішення можуть прийняти члени сім’ї.

На думку експертів, введення в дію нового закону може супроводжуватися певними труднощами через відсутність необхідних підзаконних актів. Стара нормативна база втрачає силу з 1 січня, а нова ще не створена в необхідному обсязі.

Секс без розписки

Однією з найбільш гучних новин цього року було повідомлення про те, що з 11 січня за вступ в інтимний зв’язок без письмової згоди громадянам буде загрожувати покарання до 5 років позбавлення волі. Дана інформація була взята ЗМІ з поста одного з користувачів Facebook. Розміщений у соцмережі текст, який мав усі ознаки оціночного судження, трансформувався в новинне повідомлення.

Підвищена стурбованість наступом на сексуальні свободи була викликана введенням в дію з 11 січня нового закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

За версією авторів, закон повинен забезпечити захист членів сімей від різних видів насильства – фізичного, сексуального, психологічного.

Наприклад, поліцейські можуть обмежити права кривдника перебувати в житловому приміщенні з жертвою на термін до 10 днів без рішення суду. Відселена особа повинна буде повідомити поліцію про своє нове місцезнаходження і не з’являтися в приміщенні, в якому проживає жертва. За порушення загрожує адміністративна (штраф від 170 до 340 грн), а з 11 січня – кримінальна відповідальність.

Також в законі вводиться імператив «добровільної згоди», а сексуальні дії, вчинені без добровільної згоди партнера, будуть кваліфікуватися як зґвалтування або сексуальне насильство, навіть якщо жертва не чинила фізичного опору. Але питання про те, яким чином слід доводити наявність або відсутність згоди, не регламентований. Очевидно, звідси виникло припущення про необхідність давати згоду в письмовій формі.

Монетизація субсидій

 З 1 січня Кабмін запускає механізм монетизації комунальних субсидій.

Сума субсидій буде нараховуватися безпосередньо на особистий обліковий запис одержувача в банківській установі. Кошти будуть направлятися тільки на оплату комунальних послуг.

Подорожчання цигарок

 З 1 січня акцизний податок з тютюнових виробів зріс на 20%. Це в свою чергу призведе до подорожчання сигарет. За попередніми оцінками, середня вартість пачки сигарет складе 36 грн.

Право зареєструватися кандидатом в Президенти

 31 грудня 2018 го був даний старт реєстрації кандидатів в президенти України, яка триватиме до 9 лютого.

За матеріалами: sq.com.ua