На Харківщині вшанували учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

До підніжжя пам’ятника героям-чорнобильцям у Молодіжному парку Харкова поклали квіти голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, депутати обласної ради та інших органів місцевого самоврядування, Почесні громадяни Харківської області, керівники установ, пересічні харків’яни.

14 грудня вся країна низько вклоняється перед справжніми героями Батьківщини, які ціною власного життя та здоров’я ліквідовували наслідки Чорнобильської катастрофи, будували над четвертим енергоблоком ізолюючий саркофаг, стримуючи радіацію та захищаючи від неї свої родини, державу й увесь світ.

Звертаючись до чорнобильців, членів їх родин та мешканців краю, Сергій Чернов зазначив, що масштаби лиха могли б бути значно більшими та непередбачуваними, якби не самопожертва та вчасне реагування ліквідаторів аварії, багато з яких поплатились своїм здоров’ям і життям.

«Вічна пам’ять усім, хто через смертоносний вплив радіації не дожив до сьогодення і велика шана тим, чиє здоров’я похитнулось унаслідок ліквідації наслідків аварії. Ваші героїзм, самовідданість, мужність та непохитна сила духу гідні повсякчасної поваги», – сказав голова обласної ради.

Також Сергій Чернов наголосив, що органи місцевого самоврядування ведуть конструктивний діалог із активістами чорнобильських рухів. Цьогоріч із обласного бюджету на пільгове медичне та санітарно-курортне лікування чорнобильцям було спрямовано понад 17 мільйонів гривень.

Наразі в області на обліку перебуває 20 тисяч 480 осіб, які постраждали в наслідок чорнобильської катастрофи, із них 10 тисяч 393 учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у тому числі понад 6 тисяч інвалідів.

Довідково. У листопаді 1986 року реактор накрили спеціальним «саркофагом», задля запобігання розповсюдженню радіоактивних часток. Укриття було збудоване добровольцями та мобілізованими солдатами, яких пізніше назвуть ліквідаторами. За весь час будівництва «саркофагу» їх нараховувалось близько 600 тис осіб з усього тодішнього СРСР.

Старий «саркофаг» робили з бетону, але без арматури, що викликає сумніви щодо безпеки з огляду на сейсмічну активність, помічену в цьому районі. Мешканці, котрі живуть в м. Славутичі (збудованому в основному для переселенців із зони відчуження), кажуть, що тріщини в споруді були фактично від початку. Є й такі, через які можуть пролізти люди.

Будівництво відбувалось за допомогою кранів з радіо управлінням. Розвідку здійснювали за допомогою людини у свинцевій камері, яку на великій швидкості проносили над реактором (жоден розвідник до сьогодні не дожив).

У 2004 році ЄБРР оголосив тендер на будівництво нового «саркофагу» для ЧАЕС. Виграли його 2007 року два французьких підприємства. Роботи розпочались в 2012 році. Нове «арочне» укриття з’явилось 2016 року.

Нагадаємо.