Під час розкопок стародавнього могильника поблизу села Верхній Салтів було знайдено взуття, якому 1 200 років.
Верхнєсалтівський катакомбний могильник археологи розкопують уже більше ста років. Він вважається еталонною пам’яткою, яка дала назву цілій археологічній культурі – салтівській. Під нею зазвичай розуміють племена, які входили в склад великої середньовічної держави – Хазарського каганату.
Зараз тут працює Середньовічна археологічна експедиція Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
Її загін розкопав катакомбу, в якій було поховано чотири людини: чоловік, дві жінки і дитина. Усі вони були взуті в шкіряне взуття.
Таку знахідку, та ще й такого якісного збереження, знайшли тут вперше.
За словами фахівців, вона дозволяє прослідити конструкцію взуття: м`які півчобітки з пряжками та ремінцями на щиколотках.
За словами Валерія Скирди, шкіра так добре збереглася в цьому похованні тому, що грунт, з якого воно було викопане, дещо відрізняється від інших: «Тут інший тип грунту: глина перемішана з камінням, і це дало можливість шкірі та дереву добре зберегтися. А ось кістки, навпаки, майже «розчинилися», – говорить археолог.
Цей сезон узагалі виявився доволі цікавим: археологи зібрали багатий «урожай» прикрас із сердоліку, а також пронизків та бісеру. Також було розкопано два поховання дітей віком приблизно півтора та 8-10 років із заможних родин: поряд з ними було знайдено дитячі сережки та дзвіночки з білону (сплаву срібла та бронзи), буси, бісер та глечик.
Нагадаємо.