Стиліст Олександра Моргун: Живіть яскраво!

Зовсім не треба неодмінно слідувати модним канонами, які диктують глянцеві журнали, щоб виглядати стильно і привабливо. Навчитися красиво і недорого одягатися зуміє практично будь-яка людина, якщо вона прислухається до рекомендацій стилістів або має свій природне почуття смаку.

Тенденції сезону літо-осінь. Як правильно скласти власний гардероб. Усе про моду – стиліст, засновниця імідж-агенції Олександра Моргун.

Як навчитися правильно складати свій гардероб, аби не виглядати смішними на роботі, нудними на веселій вечірці, безглуздими на відпочинку? Чи можна навчитись самим «по-дизайнерському» міксувати речі, аби завжди виглядати елегантно та доречно за будь-яких обставин?

Почнемо зі стильового напряму. Це термін, який визначає особистість людини, а вже особистість притягує до себе певний одяг. У людини є власний набір притаманних лише їй властивостей, реакцій, особлива манера розмовляти тощо. І коли людина під усе це та під свою зовнішність підбирає одяг, то вона виглядає шикарно! Якщо людина цього не розуміє, тоді й виникає відчуття, що вона вбрана в одяг з чужого плеча, і тому так дивно виглядає.

Маємо знати, одяг, який ми купуємо та підбираємо – це не константа. Нам притаманно увесь час змінюватись. Десь раз на рік у житті відбуваються певні події, на які людина реагує. Зміна місця  роботи, а з ним і новий дрес-код, або одруження, народження дитини. Обставини змінюють людину, отже змінюється її стиль, а відтак – і її одяг. Раніше побутувала  теорія, що стиль у людини залишається на усе життя! Це неправда! Стиль змінюється разом з людиною! Якщо людині вчора підходив один набір одягу, то завтра їй пасуватиме геть інший набір речей.

Навчитися стилю та гармонійно вдягатися можна, якщо навчитись відчувати ці зміни в собі і втілювати їх у одяг. Тут є щось зі сфери психології. Людина має  дозволити собі бути собою, і тоді вона знаходить той одяг, який починає їй пасувати. Жоден стиліст не зможе цьому навчити.

Що треба зробити, аби цьому навчитись? Відчути себе! Зрозуміти себе! Як це відбувається з дітьми. Вони викидають з шафи цілу купу одягу, і якимось, тільки їм відомим чином, обирають з цього мотлоху речі, які їм подобаються, і що цікаво – пасують! Діти володіють природнім відчуттям самих себе. І нам потрібно згадати це відчуття! Це і є гармонія. Або стиль.

Чи складно навчитись читати характер одягу? Часом буває, йдемо повз якісь химерні за фасоном сукні чи блузки і навіть не наважуємося їх приміряти. Можливо даремно? Як зрозуміти, що це твоя річ? Розкажіть про концепції, якими користуються стилісти?

Як самому навчитись підбирати речі? Без стиліста поруч. Є стильова інтуїція. Що це таке? Це коли  ми не свідомі, чому рука тягнеться саме до цієї речі. Інтуїція – це вихід за звичні рамки. Як її тренувати? Почуття смаку, почуття стилю ми створюємо, як м’язи у тренажерному залі. І це процес поступовий. Як це відбувається? На заняттях я даю дівчатам таке завдання: раз на тиждень заходити у бутік чи відому мережу  брендового одягу. Нікого з рідних чи подружок з собою не брати. Це має бути ваша інтуїція. Починайте приміряти усе підряд: якісь безглузді капелюшки, жахливу кофтину морквяного кольору з рюшами, рожеві туфлі, інший треш, на ваш погляд речі. Але  в жодному разі нічого  не купуйте! Ви просто на повну пустуйте, робіть всілякі дурниці. Не дотримуйтесь жодних правил, навпаки – вам потрібно вийти за рамки. Обов’язково фільмуйте усе це, потім обов’язково передивляйтесь фото та відео. Робіть це щотижня, не відмовляйтесь від цього безумства після першого разу. Приміряйте тільки те, повз що проходили раніше. Не витрачайте часу на речі, які у вас вже є. Закривайтеся у примірювальній та пустуйте самі з собою. Не забувайте при цьому аналізувати.

Друга вправа. Повертаємося до себе справжньої, аналізуємо. Кожного ранку, виходячи з дому, дивимося на себе у дзеркало, фотографуємо себе на телефон. Так ми починаємо бачити себе з боку, відкривати у собі те, чого раніше не помічали. Щоби дізнатись про те, що думають про тебе інші, подивіться на свої фото. І ви побачите зовсім іншу, незнайому вам людину. Раптом зрозумієте, що оця кофтина, яку ви носили 10 років поспіль, взагалі вам не пасує, і що хлястик на штанях жахливий, а ви раніше не звертали на нього увагу.

Третя вправа для розвитку стильової інтуїції – п’ять хвилин щодня дивитися моду у європейських столицях. Це можуть бути покази, коментарі, огляди. Дивимося і прокачуємо. На перший погляд, не необтяжливо, але насправді для багатьох важко. Це впізнання себе, як жінки, це видалення психологічного сміття, адже одяг – це продовження внутрішнього світу.

Стилізація гардеробу. Як його самостійно проаналізувати?

Якщо до цього ми говорили про складні психологічні речі, то зараз настав час суто практичних. Існує матриця гардеробу. Що це таке? Це коли усі речі у гардеробі поєднуються. Гардероб  треба розглядати не як хаос, а певну структуровану матрицю. Коли ви дістаєте зимові речі, ви бачите чого не вистачає: тонкого светра або рукавичок. Ланку, що видалили, потрібно замінити на іншу. Це такий собі справжній дитячий конструктор. Аби дійти до цього ідеального конструктора, складіть black-аркуш речей, які необхідно викинути. Аби створити ідеальну матрицю, вам потрібно викинути дві третини речей. І це мінімум.

Якщо ви раніше не перебирали гардероб, і під час розбору речей у вас пішло в сміття менше двох третин речей, то це не створення матриці, а легке наведення порядку у шафі. Це шалено складно, тому, що кожна річ пов’язує нас з минулим. Відмовитись від старих речей – це відмовитись від минулого. Але з цим потрібно впоратись. Коли ви вдома сама, дістаньте з шафи свій одяг і почніть розглядати його. Як чужий. Пропускайте кожну річ, як через решето: давно не носили – викидайте, купили, не носили – викидайте, погано на вас сидить – викидайте. Не треба нічого ушивати, нічого ремонтувати. Викидайте! Решту приміряємо. У кращому випадку у вас залишиться третина всього гардеробу. Іноді взагалі нічого! Тепер дивимося, чого не вистачає до повного комплекту: джинсів не вистачає, ще чогось.

Це був розбір. А тепер теорія матриці. Це певна кількість пов’язаних між собою речей. Люблю на тренінгах давати таку вправу. Уявіть собі, що ви летите в економ-класі лоукостом і можете взяти з собою лише п’ять речей. Футболку, сорочку, блейзер тощо. Вони мають бути взаємопоєднані між собою. Додамо до них одну пару взуття, яка б поєднувалася з усіма речами, плюс сумочка, яка зв’яже усі ці речі разом. Далі йдемо по другому колу, додаєте ще одну річ, потім інший до неї одяг, який також має бути пов’язаний між собою. Це коротко, якою має бути матриця.

Базовий гардероб – це певний список необхідних речей?

Базовий гардероб – це список речей, які мають бути у кожного. Вважають, що це 20-25 речей одягу. Я суперечниця цього списку. Комусь достатньо 15 речей, комусь замало 30. А комусь комфортно у п’яти. Я, до прикладу, не люблю багато речей, у мене невеликий гардероб, я постійно його оновлюю.

Базовий гардероб – це коли ви розгортаєте свою матрицю. Найважливіший критерій базового гардеробу – щоб усі речі поєднувалися між собою. Існує класична теорія: речі мають бути максимально прості, максимально класичного крою, бути поза модою. Я палка супротивниця таких теорій. Адже це можуть бути принти, рвані джинси, незвичайні кросівки. Але головне, як ми вже казали, щоби речі обов’язково поєднувалися між собою. І ще тренд.

Раніше вважалося, що гардероб має бути окремо на усі випадки життя: окремо для роботи, прогулянок, театру, ресторану, йоги. Але ж людина не може мати 500 речей! Вона не встигне їх поносити, вони вийдуть з моди, та й ритм життя такий, що немає часу протягом дня кілька разів перевдягатись відповідно до події. Одяг має бути універсальним. Купуючи спідницю-олівець, ви маєте розуміти, що вона підійде і для прогулянок з дитиною, якщо вдягти кросівки, і для театру – на високих підборах, і для роботи – з ботильйонами та з піджаком.

Чи повернулися у високу моду «анімалістичні» принти – леопардовий, зміїний, зебри? Ще кілька років тому подіуми не демонстрували такого тренду.

Анімалістичні принти повернулися в моду. Точніше сказати, – леопард, тигр, питон, зебра були у моді завжди. Просто зараз вони на піку популярності. У мене половина гардеробу – з леопардом, половина – з питоном. Носити їх можна у будь-якому віці, за будь-якої нагоди. Сукні, блузки, штани, футболки. Якщо хочете носити принт леопарда, ніколи його не виключайте зі свого гардеробу. Леопард – це стан розкішної жінки! Щодо кольорів – цього сезону дозволяйте собі будь-які, що подобаються. Разом з цим в моду повернувся неон з 90-х. Яскраво-жовтий, яскраво-салатовий… Неону буде багато.

Вибирайте улюблені кольори, радійте, кайфуйте, змінюйтесь! Живіть яскраво!

Розмовляла: Наталія Меркулова