Експерт: Цьогорічний врожай полуниці – найгірший за останні п’ять років

Полуничний сезон у розпалі. Але ціни на ароматну, солодку ягоду засмучують. Як не прогавити найнижчу ціну, аби зробити заготівлю полуниці на зиму? Чому така висока ціна на черешню? Яким буде врожай абрикосів, слив та персиків з огляду на весняні морози? Чи буде вдосталь яблук цього року?

Щодо врожаю 2020 – директор Української плодоовочевої асоціації Федір Рибалко.

Ціна на полуницю щодня підносить «сюрпризи». Сьогодні – ціна дещо впала. Наступного дня – знову зросла. І такі «гойдалки» увесь час. Від чого залежить ціна у розпал сезону?

Це дійсно так відбувається. Ціна на полуницю надто залежить від погоди, навіть у розпал сезону. Якщо тепло і сонце, ягоди дозрівають швидше. Пропозиція на ринку стає більшою – ціна  дещо знижується. І навпаки – похолодання та дощі уповільнюють дозрівання, і ціна на полуницю зростає.

Чи варто очікувати суттєвого зниження ціни на полуницю до кінця цього сезону?

Цьогорічний врожай полуниці – найгірший за останні п’ять років. У минулі роки, навіть не дуже врожайні, полуниця починала дешевшати з перших днів продажу. Цього року через обмежену пропозицію перші два тижні ціни знижувалися дуже поволі. До того ж, полуниця стартувала з надто високої ціни, і навіть після стрімкого падання ціни у другій декаді травня, вона і досі залишається рекордно високою за останні роки.

Заморозки на грунті практично знищили врожай ранньої полуниці на півдні України та Закарпатті, де її масово вирощують. У деяких регіонах врожай знищено на 70-80%. Попит є, а пропозиція незначна.Тому дешевої полуниці цього року не слід очікувати. Вона дешевшатиме, але ціна її до минулорічного рівня навряд чи знизиться. Кілограм коштуватиме близько 60 гривень, з деякими коливаннями, залежно від того, якою буде пропозиція на ринку.

До того ж, господарства втратили більшу частину врожаю, тому планують і у подальшому утримувати високі ціни на полуницю.

Чи буде дешевшою полуниця з присадибних та дачних ділянок?

Розрахунок, що ціна грунтової полуниці коштуватиме меньше, на мій погляд, не виправданий. Продавці орієнтуватимуться на попередню ціну і демпінгувати вряд чи хто захоче. Пік полуничного сезону слід очікувати у середині червня. Тоді краще купувати ягоду на варення та замороження.

На ринках вже з’явилася черешня. Але її не так рясно, як минулоріч. Якою буде її ціна?

Цьогорічний врожай черешні також майже увесь постраждав від заморозків. У деяких регіонах втрачено до 90% ранніх сортів черешні. У середині квітня у «черешневій столиці» України – Мелітополі, що на Запоріжжі, температура вночі знижувалася до 3-4 градусів морозу. Завдано удару раннім, середнім і навіть пізнім сортам черешні. Можливо, пізньої черешні буде трохи більше. Але їй зашкодили травневі зливи. З огляду на це, ціна черешні буде високою. В середньому 70-80 гривень. Найбільші обсяги надійдуть у продаж також у середині червня.

Яким буде врожай абрикосів і персиків? Адже вони також постраждали від весняних заморозків.

Підрахувати втрати врожаю кісточкових у всіх областях важко, але тривалі заморозки вдарили по ранніх сортах кісточкових в усіх регіонах. Найбільше постраждали південні області України, де на той час відбувалося масове цвітіння цих культур. В наслідок цього загибель урожаю персиків і абрикосів на півдні країни становить 70-90%. Отже, усі сподівання на імпортні фрукти, тому, що українських абрикосів буде мало і коштуватимуть вони дорого.

Чи вродять яблука? І якою буде ціна?

Тут ситуація більш втішна. Заморозки вдарили лише по ранніх сортах груш. В той же час яблука від весняних морозів практично не постраждали. Цього року українські виробники яблук зберуть більший врожай, ніж минулого року, коли він був найнижчим за останні часи.

До того ж, у 2020 році площа яблуневих садів залишилася на  рівні минулого року. Крім цього, почали плодоносити сади, що були закладені три-п’ять року тому.

Щодо ціни, то тут є два варіанти розвитку подій на ринку українського яблука. Перший варіант: якщо виникнуть проблеми з експортом яблук через обмеження, пов’язані з коронавірусом, яблука залишаться на внутрішньому ринку. У цьому разі їхня ціна значно впаде відносно нинішніх цін на яблука. Другий варіант: якщо основна частина українських яблук піде на експорт, тоді ціни на зовнішньому та внутрішньому ринку приблизно зрівняються. У цьому раз ціни на яблука залишаться, як минулого року. У середньому ціна за кілограм становила 15 гривень. А нині, вже у кінці сезону, яблука коштують 30-35 гривень.

Зовсім не тішать і ціни на тепличні огірки. У березні-квітні вони коштували значно дешевше, ніж у цей період минулого року. Однак у травні ціна зросла. І тримається досі. Скільки так триватиме?

Подорожчання тепличних овочів спричинила чергова хвиля похолодання, яка призвела до зниження збирання врожаю. Немає тепла і сонця, огірки – не дозрівають. У зв’язку з цим постачання від виробників значно скоротилося. Тому ціна на ранні огірки відносно березня зросла у середньому на 30%.

Сьогодні ранні огірки продають за ціною 30-35 гривень за кілограм. Пропозиція на ранню продукцію невисока, значних обсягів немає, а попит є. Тому ціна не падатиме до самого кінця сезону тепличних огірків. Зазвичай, у цей період часу у продаж масово надходять парникові огірки, до того ж, доброї якості. Але цього року якість їх  невисока. В той же час, ціна тепличних огірків у середньому на 50% вища ніж на цей час у минулому році.

Розмовляла: Наталія Меркулова

Нагадаємо.