Останні новини

Червень 2024 року став найспекотнішим за всю історію спостережень

Минулий червень став найспекотнішим у всій історії спостережень на планеті і 13-м місяцем поспіль, коли був встановлений щомісячний температурний рекорд.

Про це свідчать нові дані опубліковані Службою зміни клімату Європейського союзу Copernicus. Вже 12 місяців поспіль середня глобальна температура знаходиться на позначці 1,5 ° C вище, ніж у доіндустріальну епоху.

Середня температура поверхні моря у червні становила 20,85 ° C, що також є найвищим значенням за весь період спостережень.

«Останні дані Copernicus, на жаль, наголошують, що ми щомісячно перевищуватимемо рівень 1,5 °C. Однак важливо наголосити, що тимчасове перевищення не означає, що мету [обмежити потепління порівняно з доіндустріальним рівнем] назавжди втрачено, оскільки в цьому випадку йдеться про довгострокове потепління протягом як мінімум двох десятиліть», – заявила Генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) ) Селеста Сауло.

Відповідно до Паризької угоди країни погодилися утримувати довгострокову середню глобальну температуру поверхні Землі на рівні нижче 2°C порівняно з доіндустріальним рівнем та докладати зусиль для обмеження її до 1,5°C до кінця цього століття. Наукове співтовариство неодноразово попереджало, що потепління більш ніж на 1,5°C може призвести до серйозних наслідків зміни клімату та екстремальних погодних умов, і кожна частка градуса потепління має значення.

Екстремальні явища

Навіть за нинішніх рівнів глобального потепління вже спостерігаються руйнівні кліматичні наслідки. До них відносяться екстремальні теплові хвилі, опади та посухи, скорочення крижаного покриву, морського льоду та льодовиків, прискорення підйому рівня моря та нагрівання океану.

«У червні в багатьох країнах спостерігалися широкомасштабні і тривалі теплові хвилі, які серйозно вплинули на всі аспекти життя людей, – сказала Селеста Сауло. – Це відбувалося ще до традиційного піка літа у північній півкулі, коли спостерігатимуться інтенсивніші періоди екстремальної спеки».

Основні показники температури

Температура в червні була вищою за середню в південно-східних регіонах Європи та в Туреччині, а в Західній Європі, Ісландії та на північному заході Росії – близько або нижче середньої.

За межами Європи температура була вищою за середню на сході Канади, на заході США та Мексики, у Бразилії, на півночі Сибіру, ​​на Близькому Сході, у Північній Африці та на заході Антарктиди.

Основні показники опадів

Червень 2024 року був більш вологим, ніж зазвичай, над Ісландією, центральною та здебільшого південно-західної Європи, а сильні опади призвели до повеней у Німеччині, Італії, Франції та Швейцарії.

В Ірландії, на більшій частині Великобританії, у південній Італії та на значній частині Східної Європи, особливо в районі Чорного моря, було сухіше середнього.

Сухіші, ніж у середньому, умови спостерігалися також у Північній Америці, деяких регіонах Азії та на більшій частині Південної Америки. Сильні лісові пожежі виникли на північному сході Росії та у центральній частині Південної Америки.

Скорочення площі морського льоду

Площа арктичного морського льоду була на три відсотки менша за середній рівень, що близько до значень, що спостерігалися з 2010 року.

Площа антарктичного морського льоду була на 12 відсотків нижчою від середнього, що є другим найнижчим показником для червня за всю історію супутникових спостережень.

Джерело: ООН

Нагадаємо.