Все більше харків’ян відпочиває за кордоном

Сезон літнього відпочинку завершено. Яким він був цього року? Де відпочивали харків’яни? Яким країнам надавали перевагу? І чому? Чи зростає попит харків’ян на відпочинок за кордоном? Чи прибутковим був сезон для туристичних агенцій? І як почувається регіональний туристичний ринок сьогодні?

Про це розмова з директоркою туристичної агенції Ларисою Осетинською.

Як ви оцінюєте результати сезону? Яким він був для турагенцій і харків’ян?

Відразу хочу зазначити, що туристичний ринок дуже неоднорідний. І харківський, зокрема. І сезон теж мав особливості. Були ранні бронювання, потім деяке зовсім нетипове падіння інтересу у липні, потім знову активність, і пік сезону припав на серпень. Попит різко зріс. Доводилося навіть відмовляти людям, тому що усі авіарейси закриті, місця в готелях викуплені, навіть були випадки, коли людям повертали кошти – не могли нічого підібрати з турів. Залишалися або надто дорогі, або тури з надто низьким комфортом.

Але такою ситуація була не в усіх агенціях. Скільки ж українців відпочило закордоном в цілому ми дізнаємося наприкінці року. Але за підсумками 2018 року, за даними Мінекономрозвитку та туристичних операторів, скориставшись послугами турагенцій, за кордоном відпочили 3,4 мільйона українців. Це на 26% більше, ніж попереднього року.

Експерти ринку рекомендують додати до цього показника ще не менше одного мільйона тих, хто організував свою подорож самостійно.

Гадаю, що ця тенденція збережеться і цього року. Ринок виїзного туризму в Україні щороку зростає на 25-30%. Цьому сприяє і безвіз з Європою, і бюджетні авіарейси лоукостерів, і стабільність гривні. Принаймні, у нашій агенції туристичний потік цього сезону в цілому збільшився на 15-20% в залежності від напрямків. А попит був значно більшим. Він зріс порівняно з минулим роком десь на 50%. Тобто люди приходили, цікавилися, вибирали тури, але з якихось причин поїздку відклали. Можливо не вистачило бюджету, можливо виникали непередбачувані обставини на роботі або вдома.

Чи більше харків’ян цього літа змогли відпочити на традиційних курортах?

За результатами опитування, проведенного у квітні-травні 2019 року Picodi.com, абсолютна більшість українців проводить відпустку в Україні – 67%, і лише третина – 33% відпочивають за кордоном. І ось ця остання цифра кілька років поспіль зростає. За рахунок того, що люди намагаються мінімізувати витрати на відпочинок завдяки ранньому бронюванню готелів та авіарейсів, полюванню на гарячі путівки, а ще обирають недорогі напрямки, намагаються подорожувати не у високий сезон, а у міжсезоння, коли ціни падають. Так сім днів відпочинку у Єгипті можна було купити за 250 доларів. У нас полетів навіть 80-річний дідусь. Щодо тривалості відпочинку, то 48% українців можуть дозволити собі не більше 7 днів поспіль, 26% – меньше тижня. У середньому відпочинок коштує у середньому 11 тисяч гривень на одну людину. Але, як я вже відзначала, є і Єгипет за 250 доларів.

Які країни були цього літа найбільш популярні для літнього відпочинку у харків’ян?

Єгипет та Туреччина – наймасовіший напрямок. Хоча турецькі готелі цього року вперше виставили вартість у євро, а не в доларах, як це було завжди. Тому вартість путівок зросла. Пощастило тим, хто придбав путівки за раннім бронюванням. Це топові напрямки. Єгипет цього року навіть випередив Туреччину, відібравши в неї першість, як це було торік. Адже ціни на Єгипет залишились у долларах.

У трійці, як і торік, Чорногорія. Далі – Іспанія, Коста-Браво і Коста-Дорадо. Вони більш бюджетні, ніж Канари, Болеарські та інші острови. На пятому місці – Кіпр. З Харкова туди прямі рейси, це дуже зручно. На шостому  – Італія, прямий чартер з Харкова до Ріміні. Є виліт з Харкова до Туніса, також ці рейси завантажуються. Але щоб так масово летіли, ні. Комфортний відпочинок там коштує  дорого. Тобто попитом у харків’ян користуються усі напрямки, з якими є пряме сполучення.

Найвіддаленіші вилети з Харкова – на Мальдіви, щоправда, з посадкою у Стамбулі, у Домінікані та у Таїланд. Але це не масові напрямки, адже тури коштовні, не усі можуть собі дозволити такий відпочинок. Такі тури дарують, зазвичай, молодим, як весільну подорож. Отже, понад 90% харків’ян купують тури на ті напрямки, куди літають прямі чартери з Харкова, бо хочуть подорожувати з комфортом. Лише у разі, якщо хочуть відпочити на Пальма-де-Майорка, – то виліт лише з Києва, або на Тенеріфе – також виліт тільки з Києва. Або чартери до Португалії – усі теж з Києва.

 Чи зросла цього року вартість турів?

Так. В середньому на 20% подорожчали тури на узбережжя Туреччини та Єгипту. Чорногорія «підросла» зовсім незначно – десь до 5%, там зазвичай невеличкі готелі, їм складніше зробити «погоду» на ринку. Щодо Італіі та Іспанії, то тут за раннім бронюванням ціни не змінились. Вибуховими ціни стали у пік сезону – готелі подорожчали чи не у півтора рази. Але були і неймовірні акції і знижки! До того ж, ті, хто бронював тури на літній сезон ще у грудні, зекономили на вартості готелю до 30-40%.

Чи підвищилась якість сервісу?

Так, минулого року стільки нервів було зіпсовано і туристам, і менеджерам турагенцій через несправність літаків сумнозвісного авіаперевізника! Були переповнення у готелях, або продавали більше місць, ніж є. Так зване, понадбронювання. І знову це зіпсована відпустка. З цих прикрих випадків були зроблені належні висновки і цей сезон відбувся без форс-мажорів.

У мене за увесь сезон було лише кілька затримок рейсів і жодних проблем з готелями. А щодо затримки рейсу з Барселони, то пасажирів розселили у готелі, що на узбережжі. А ще видали сертифікат на 100 доларів при купівлі авіаквитків наступного року. Фактично безоплатний переліт. Туристи були задоволені!

Який прогноз на наступний рік?

Стримано-оптимістичний!

Розмовляла: Наталія Меркулова