Міністерство охорони здоров’я розділило швидку допомогу на державну «Екстрену медичну допомогу» та муніципальну «Службу невідкладної допомоги».
Що змінилось у правилах виклику швидкої допомоги з 1 січня 2019 року?
На які симптоми, за новими правилами, швидка реагує обов’язково, а на які – ні?
Про все це в ексклюзивній розмові «Харківський вимір» з директором КП «Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Віктором Забаштою.
За яким номером викликати швидку у Харкові, окрім екстреної швидкої 103? Чи є у нас муніципальна невідкладна медична допомога? Яка між ними різниця?
Ми у Харкові одні з перших в Україні створили службу 112. Але номер 112 – це не телефон невідкладної медичної допомоги, як міг би дехто подумати, це номер телефону МНС. Муніципальної невідкладної допомоги у Харкові немає. Однак диспетчерські обох служб «103» і «112» – об’єднані в одну. Тому викликати швидку можна за будь-яким телефоном. Дзвонити напряму в 103, або за номером 112. Служба порятунку 112 приймає виклик і негайно передає на 103. Хоча зрозуміло, що у МНС дещо інші завдання.
Чи змінилися правила виклику швидкої у 2019 у зв’язку з медичною реформою? У яких випадках швидка обов’язково повинна виїхати на виклик?
Навколо цього зараз виникає чимало розмов. Хочу зазначити, що правила виклику екстреної медичної допомоги, затверджені Мінохорони здоров’я з 1 червня 2009 року не змінювались. Саме ними і користуються сьогодні диспетчери швидкої, приймаючи виклики. Швидка надає допомогу у тих випадках, коли існує загроза життю та здоров’ю людини. Існує перелік симптомів, які свідчать про необхідність екстреної допомоги. і на які бригада швидкої зобов’язана відреагувати.
А коли швидка не виїздить? У яких випадках швидка має право відхилити виклик?
У разі загострення хронічних захворювань, симптомах застуди, при температурі до 39 градусів, при підвищенні артеріального тиску, болях у суглобах, ниркових кольках, тощо. Якщо стан дозволяє дочекатись приходу лікаря протягом дня, у цих випадках краще викликати додому сімейного лікаря. У данному випадку він краще знає стан хворого та перебіг його захворювання, особливо хронічного. Допомога сімейного лікаря тут буде більш ефективною. Адже швидка не лікує, рецептів і ліків не виписує, аналізи не робить. Але, якщо симптоми загрозливо наростають, температура та тиск піднімаються до критичних позначок, слід викликати швидку! Швидка обов’язково має приїхати до дитини віком до 2 років, якщо батьки вважають стан її здоров’я таким, що потребує екстреної медичної допомоги.
Чи змінились часові стандарти приїзду швидкої?
З нового року цей стандарт не змінився. Бригада екстреної медичної допомоги має прибути на виклик протягом 10 хвилин, у населених пунктах, поза містом – протягом 20 хвилин з моменту надходження виклику до диспетчера. Щоб швидка приїздила вчасно, потрібні належної якості дороги, дотримання усіма учасниками правил дорожнього руху, адже часом автомобілі не надають перевагу швидкій, трапляються випадки, коли швидка зупиняється на пішохідному переході, тому, що пішоходи не поступаються навіть почувши звук сирени… Не завжди все залежить лише від швидкої.
З огляду на те, що нині лютують ГРВІ та грип з температурою до 40 градусів, люди падають на слизьких тротуарах та отримують травми, чи більше стало викликів швидкої?
На щастя, не більше. Пік захворювання на грип вже минає, дякувати поліклінікам, вони левову частку сезонного напруження взяли на себе, аналогічна ситуація і з травмами і травмопунктами.
Коли з’являться на швидких парамедики?
Вважаю, що це питання зараз не на часі. Можливо, у найближчому майбутньому це буде виправданий крок на шляху реформи.
А сьогодні, якщо коротко, ми працюємо за законодавством України про екстрену медичну допомогу, і у штатному розкладі таких фахівців немає. Навіть, якщо б з’явилися, ми не можемо подати заявку, бо немає ні вишів, ні програм, які б готували парамедиків. Щодо цього нововведення, тут питань більше ніж відповідей.
Дякую за розмову «Харківському виміру». Здоров’ям Вам і усім харків’янам!