Е-пенсію можна оформити, не виходячи з дому

Пенсію тепер можна призначити через інтернет. Пенсійний фонд представив широкому загалу програму «Е-пенсія», за допомогою якої можна оформити пенсію «в один дотик».

Як цим скористатися? І які ще електронні новації впроваджено у Пенсійному фонді? Про це розмова з начальником головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області Віктором Ачкасовим.

Як оформити пенсію «в один дотик»?

Пенсійний фонд України запровадив проект «Е-пенсія», який дає змогу подавати необхідні документи для виплати пенсій в електронному вигляді, а сервіс дозволяє подати заявку про призначення пенсії «в один дотик».

Аби скористатися цим сервісом, необхідно створити  особистий кабінет. Для цього у Мінюсті чи будь-якому акредитованому центрі сертифікації електронних ключів треба отримати електронний підпис. Далі зареєструватись на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду. Тепер, зайшовши до особистого кабінету, створити онлайн заяву про призначення пенсії. Далі заповнити анкету та додати скановані копії необхідних документів. Яких саме, підкаже система. Наостанок слід підписати заяву електронним підписом. Все. Нічого складного.

Протягом 10 днів має прийти SMS-повідомлення – стільки Пенсійний фонд розглядає подану заяву. SMS міститиме інформацію про призначення пенсії або про уточнення даних.

А чи потрібна окрім цього особиста присутність людини?

Завітати до сервісного центру Пенсійного фонду доведеться лише одного разу – аби  показати оригінали документів та отримати пенсійне посвідчення. Для тих, кому електронні технології видаються надто складними, все залишається, як і було раніше.

Усі сервісні центри Пенсійного фонду працюють у звичайному режимі. Там можна оформити пенсію за допомогою наших співробітників. Написати заяву своєю рукою та надати копії потрібних документів. Але раджу принаймні у тестовому режимі спробувати скористатися програмою «Е-пенсія». Це дуже зручно.

Ми вже звикли, що Пенсійний фонд обслуговує лише пенсіонерів. Принаймні так було багато років. Що змінилося зараз, з впровадженням  цифрових технологій?

Електронні сервіси Пенсійного фонду сьогодні значно більше потрібні саме тим, хто працює, ніж людям, які вже перебувають на заслуженному відпочинку. Вебпортал, створений у Пенсійному фонді, остаточно спростував поширену думку, що ми обслуговуємо лише пенсіонерів. Адже, як тільки людина прийшла вранці на роботу, вона відразу стає суб’єктом пенсійної системи.

Людина, що застрахована і сплачує внески до Пенсійного фонду, може через наш вебпортал подивитися там свою історію. Якщо людина застрахована, як підприємець, вона так само має сплачувати внески. За себе і за найманих працівників. Так от вебсервіси Пенсійного фонду, які сьогодні існують,  дозволяють і працівникові і роботодавцю, не звертаючись напряму до Пенсійного фонду, перевірити будь-яку інформацію.

Але для цього знову таки  треба зареєструватися на вебпорталі та отримати електронний цифровий ключ з зображенням QR-коду. Підприємець, зайшовши на цей сервіс, може  перевірити звітність, що він надіслав до фіскальних органів. Чи правильно нараховані лікарняні та чи у повному обсязі перераховані внески за найманих працівників. Слідкувати за своїм страховим стажем та сумою внесків можуть також люди, що самі забезпечують себе роботою, – нотаріуси, адвокати, лікарі приватних клінік.

А найголовніше, найманий працівник може тепер сам може пересвідчитись, чи сплачує до Пенсійного фонду єдиний соціальний внесок його роботодавець. Адже нерідко трапляється так, що людина довго працює на одному місці, вона переконана, що внески роботодавець сплачує. Вона впевнена, що відпрацьовані роки зарахуються до страхового стажу, такого необхідного для призначення пенсії. А насправді виявляється, що внески ніхто не сплачував, що ці роки просто викреслені з життя. Адже для Пенсійного фонду цих років не існує. Немає внесків – автоматично немає стажу. Людині доводиться йти на пенсію вже не у 60 років, а значно пізніше.

Або часом частину зарплати виплачують у конверті, а офіційно показують мінімальну зарплату. З неї і платять внески. А це означає, що розмір пенсії також буде мінімальний. Нові електронні сервізи Пенсійного фонду дозволяють відслідковувати цю інформацію, яка раніше була закритою.

Не так давно на вебпорталі Пенсійного фонду була впроваджена ще одна електронна послуга –  пенсійний калькулятор. Про що з допомогою його можна дізнатись?

Цю електронну послугу ще називають так – автоматичний розрахунок прогнозованого розміру пенсії. Він дозволяє використовувати не лише ті данні, що зберігаються в реєстрі Пенсійного фонду, але й оперувати даними, яких немає у Пенсійному фонді. Це період до 2004 року. Але людина, до прикладу, отримувала тоді високу зарплату. І тому розраховує на більший розмір пенсії. З огляду на це, людина може внести дані з зарплатою до 2004 року і калькулятор порахує розмір пенсії. Можна порахувати, якою буде пенсія, виходячи з даних нинішнього реєстру. А потім можна буде порівняти розмір пенсії і вибрати, який більше влаштовує людину. Зробити це нескладно. Покрокова інструкція є на вебпорталі.

Тобто программа «Пенсійний калькулятор» автоматично  підсумує періоди трудової діяльності та визначить загальний трудовий та страховий стаж аналогічно тому, як це здійснюють у Пенсійному фонді. Калькулятор «підкаже», скільки трудового стажу ще не вистачає.

Аби відчути усі переваги електронних послуг, потрібно стати користувачем вебпорталу Пенсійного фонду, і тоді потрібна  інформація буде доступною онлайн 24 години на добу, сім днів на тиждень.

Розмовляла: Наталія Меркулова