Чи потрібні сьогодні ріелтори?

Харків – лідер ріелторського руху в Україні. Чому необхідні закон та стандарти ріелторської діяльності? Якщо люди купуватимуть нерухомість один в одного самостійно, що тоді відбуватиметься на ринку? Українські реалії та міжнародний досвід.

Про все це розмова з керівником комітету з міжнародної діяльності Асоціації фахівців з нерухомості України, головою Харківського Регіонального Відділення АФНУ Ігорем Балакою.

Харків є лідером ріелторського руху серед усіх міст України. Про що це свідчить? І як цей статус позначається на регіональному ринку нерухомості?

У Харкові 90% угод продажу-купівлі нерухомості відбувається через ріелторів, в інших регіонах цей показник становить лише від 50 до 70% угод. Про що це свідчить? Це важливо, тому що у Харкові досить безпечно купувати житло. Ріелторська спільнота веде бази даних, веде боротьбу з шахраями на ринку, повідомляє про них у відповідні органи, веде аналітику, проводить роз’яснення між агенціями нерухомості, впроваджує нові технології безпеки та комунікацій на ринку.

Одна з нових технологій – мультилістингова система. Яка її функція і як вона працює на Харківщині?

Мультилістингова система – це система обміну інформацією між агенціями нерухомості. Це американський винахід, запроваджений ще століття тому. Ця система об’єднує бази АН у єдиний інформаційний простір. Агенції обмінюються ексклюзивними договорами, документами, де об’єкт перевірений, де правильно виведена стартова ціна, не завищена. Тому робота по таких об’єктах достатньо безпечна. Навіщо ділитися цією інформацією? Логіка підказує наступне: краще провести кілька угод разом і поділитись гонораром, ніж самостійно наразитись на великі проблеми. Ми чітко усвідомлюємо – наша сила у кооперації і це безпечніше для усіх. На Харківському  ринку нерухомості 90% угод відбувається через агенції нерухомості, 80-85% з них – це партнерські угоди. Ми дотримуємося тієї точки зору, що покупцеві однаково, через яку агенцію купувати житло. Він приходить до певної агенції, і там намагаються підібрати оптимальний варіант, навіть, якіщо він є тільки у колег. Комісійні діляться між агенціями, покупець нічого зайвого не платить. Тобто рієлтор пропонує найкращий для конкретної ситуації вариант.

А що крім цього дає мультилістинг споживачеві?

Часом власник виставляє на продаж квартиру за завищеною вартістю. Адже існують ціни на порталі, а є реальна ціна угод. В економ-сегментах різниця між ними становить до 10%, на серйозних об’єктах – часом у рази. Учасники мультилістингу володіють об’єктивною інформацією та діляться нею з клієнтом, показуючи правдиву ціну. Люди не володіють такими даними, зазвичай, користуються чутками. Адже реальну вартість угоди знають лише продавець, покупець та ріелтор, якщо операція з нерухомістю відбулася через агенцію. Справжньої ціни не знають навіть оцінювачі нерухомості та БТІ. А мультилістинг дозволяє зробити оптимальне  для покупця ціноутворення. Це нові можливості для ріелторів та клієнтів.

Чи існують в Україні стандарти ріелторської діяльності? Розмова про це триває не перший рік.

Розробка стандартів вже на завершальному етапі. В основу покладені європейські стандарти, ухвалені у Брюсселі 2009 року. Український закон про ріелторську діяльність. Я входжу до робочої групи його розробників. Закон намагались ухвалити штурмом восени минулого року, нас повідомили, що він має бути готовий до 30 вересня. Ми підняли усіх на ноги, зустрілися з Хьюгом Мінгареллі, головою представництва Європейського Союзу в  Україні. Цей закон вплине на увесь ринок нерухомості в Україні, його не можна приймати поспіхом. Його треба правильно розробити, щоб не переробляти вже за півроку. Ми уважно вивчили європейські документи, залучили іноземних фахівців, попросили експертну допомогу.

А що дадуть стандарти ріелторської діяльності пересічному українцю?

У середньому пересічний українець здійснює в середньому дві-три угоди з нерухомістю за своє життя. Нерухомість – один з найдорожчих товарів, що є у людей. Тут  можливі всілякі порушення, схеми, зловживання, афери з пайовиками, про які ми знаємо через гучні скандали. Нерухомість – це завжди великі гроші, а там, де гроші, завжди крутитимуться шахраї. Якщо не захистити від них ринок, все буде так, як є сьогодні. Ми не прихильники обмежень, ми відстоюємо роботу за стандартами, які захистять споживача.

А чи можна сьогодні обійтись без ріелторів? Адже вільний доступ до інформаційних технологій дозволяє просто купувати нерухомість один в одного, домовлятимуться про ціну самостійно…

Величезна ймовірність того, що одна із сторін «прогадає» в ціні. Ріелтор – вузький фахівець, і володіє цією інформацією, це по-перше. По-друге, не такі страшні шахраї, як незнання законодавства, через яке людина може втратити все! По-третє, купівля нерухомості – це завжди стрес, не всі учасники ринку поводяться адекватно, є ті, хто може скористатись вашою довірою. Шкода дуже буде, коли людина усе життя збирала кошти на дім, а залишиться без нього, і без грошей.

Чому ріелторам, агенціям нерухомості необхідно об’єднуватись у Регіональні Відділення та в Асоціацію фахівців з нерухомості? Що це дає вам, як фахівцям, та людям, які купують та продають нерухомість?

АФНУ збирає  базу даних всього ринку нерухомості, що важливо для продуктивної роботи. Триває постійне навчання – в усіх аспектах: від створення послуги до юридичного та фінансового моніторингу, впроваджуються новітні технології. А ще це захист споживачів. Часом у разі суперечки між клієнтом та АН, справа не доходить до суду, можна поскаржитись в Асоціацію на цю агенцію, знайти на неї важелі впливу, аж до виключення. Найважливіше, АФНУ  підтримує стандарти та якість ріелторських послуг. Це основа професійного зростання ріелтора.

Довідково. Асоціація фахівців нерухомості (ріелторів) – некомерційна громадська професійна організація ріелторів, створена в Україні в 1995 році. До складу АФНУ увійшли усі регіони України.

Розмовляла: Наталія Меркулова

Нагадаємо.