Закріплення децентралізації в Конституції України

В Українському кризовому медіа-центрі пройшов брифінг «Закріплення децентралізації в Конституції України: від слів до дій». Харківщину представив президент УАРОР, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

 Про подальші кроки, які необхідно зробити для закріплення здобутків децентралізації, говорили також Ярослав Рабошук, заступник виконавчого директора Асоціації міст України, Юрій Ганущак, директор ГО «Інститут розвитку територій», Іван Лукеря, координатор Центрального офісу реформ при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

За думкою Сергія Чернова, наступний парламентський тиждень буде визначальним для безповоротного утвердження або краху децентралізації в Україні.

На думку спікерів, народні депутати України мають винести на порядок денний пленарного засідання 15-18 січня, проект змін до Конституції у частині децентралізації. У протилежному випадку закріплення здобутків децентралізації буде неможливим, а сама реформа опиниться під загрозою, зважаючи на цьогорічні президентсько-парламентські вибори та різне ставлення політичних еліт до перспектив докорінної перебудови адміністративно-територіального устрою.

Для внесення змін до Конституції необхідна політична воля, об’єднання зусиль Президента, Уряду, більшості у Верховній Раді України.

Учасники дискусії закликали парламентарів дослухатися до голосу місцевого самоврядування України усіх без винятку рівнів та розглянути саме наступного тижня згаданий вже проект закону. У протилежному випадку, наголошують аналітики, наступне вікно можливостей для децентралізації з’явиться не раніше, ніж через 10 років. Натомість вже після виборів реформа на 95% буде згорнута шляхом точкових, але болючих вкраплень до законодавства.

Що до конкретних напрямків, які потрібно зафіксувати у Конституції і завдання, які необхідно виконати:

  • «Внесення змін до Конституції є головною умовою імплементації норм Європейської хартії місцевого самоврядування. Ратифікувавши її, ми взяли на себе міжнародні зобов’язання.
  • Щодо завдань. Змінами до Конституції маємо забезпечити повноцінне самоврядування на всіх рівнях. Йдеться про виконання Концепції, затвердженої Урядом, де чітко сформульовано, що маємо робити крок за кроком.
  • Маємо відкрити другий етап реформ. На рівні районів та областей забезпечити створення виконавчих комітетів; розмежувати повноваження представницької і виконавчої влади, територіальних управлінь в регіонах; ввести інститут контролю за прийняттям законних рішень органами місцевого самоврядування, який ми зараз називаємо префектурами.

  Без таких фундаментальних речей не зможемо у 2020 році підійти до виборів в органах місцевого самоврядування з новим адміністративно-територіальним устроєм, завершеним етапом створення ОТГ і формуванням дієвих органів, які будуть наділені повноваженнями, підкріплені ресурсами».

 «За результатами 5 років бачимо, що децентралізація – ефективна й успішна вітчизняна практика. Ухвалені рішення і втілені справи в межах новостворених громад підтвердили, що там значно підвищилася якість послуг, з’явилися такі, яких ніколи й не було. Які ще потрібні аргументи для продовження реформ?». Сергій Чернов.