Вступ на бюджет за умови роботи на селі

Нововведення пропонуються цього року для майбутніх сільських медиків та педагогів.

Першочерговий вступ на бюджет за умови трьох років відпрацювання в сільській школі, дитсадку, амбулаторії чи ФАПі, а  також – безкоштовне житло з оплаченою «комуналкою».

Не перший рік існує кадрова проблема з молодими профільними спеціалістами в медичних та освітніх закладах на селі. За статистикою, близько 40 % учителів району – це фахівці пенсійного та передпенсійного віку або ті, хто за вислугою років уже оформили пенсію, але повернулися працювати.

З метою мотивації молоді їхати в село, Міністерство освіти та науки запроваджує кілька новацій при вступі до вищих закладів освіти.

Зокрема, вступники, які мають бажання працювати в сільській місцевості, вперше зможуть скористатися правом першочергового зарахування на бюджет. Таку можливість закріплено в постанові Кабміну від 30 травня 2018 року № 417 «Деякі питання реалізації права осіб на першочергове зарахування до закладів вищої медичної і педагогічної освіти за державним (регіональним) замовленням», яка набула сили з початку 2019 року. Відповідно до документа, першочерговим правом можуть скористатися студенти, які оберуть навчання на спеціальностях галузей знань «Освіта/Педагогіка» та «Охорона здоров’я».

Право першочергового вступу отримають ті, хто попередньо пройде конкурс та укладе угоду на відпрацювання в селі або селищі міського типу не менше ніж три роки.

Відповідна робота проводиться на регіональному рівні: конкурс організовують облдержадміністрації на основі прогнозу місцевих рад щодо потреби фахівців з вищою медичною чи педагогічною освітою.

Конкурси мають бути оголошені до 1 березня, а до 30 квітня на сайтах регіональних управлінь мають з’явитися імена переможців, які отримали право на першочергове зарахування.

Після закінчення навчання випускник повинен буде протягом місяця прибути до місця відпрацювання, укласти трудовий договір і почати роботу. Якщо ж випускник відмовиться виконувати умови угоди, йому потрібно буде відшкодувати кошти, витрачені вишем на його підготовку.

Нагадаємо.