«Цибуля за вартістю апельсинів». Цінові рекорди нового року

Ціна «борщового набору» і далі б’є по кишені споживачів. А цибуля  взагалі виявилася «золотою».

Про розвиток ситуації щодо цін на овочевому ринку в ексклюзивному інтерв’ю інтернет-видання «Харківський вимір» з директором Української плодоовочевої Асоціації Федором Рибалком.

Ціна на цибулю постійно ростуть. Саме цибуля закріпила статус найдорожчої позиції серед овочевого набору і стала рекордсменкою за річним зростанням ціни.

Так, цибуля з кінця минулого року стала головним сезонним гравцем на ринку. Про ціну на цибулю сьогодні не говорить хіба що лінивий. Такої ситуації  в Україні не було майже 40 років. Сьогодні залишки української цибулі на вкрай низькому рівні. Зараз гуртова ціна становить 15-16 гривень, у продажу 22-23 гривні. Хоча у червні минулого року кілограм цибулі коштував 1,5 гривні.

Учасники ринку вже сьогодні роблять ставки: чи перетне навесні ціна цибулі межу в $1? Теоретично це можливо. Але існує межа і купівельної спроможності населення.

Чому ж немає цибулі? Є думка, що подорожчання цибулі  та інших овочевих пов’язане з діяльністю перекупників і штучне завищення цін призвело до того, що українські овочі вже на 30% дорожчі ніж у Європі? Є випадки, коли роздрібна ціна виявляється у 2-3 рази вища за гуртову.

В Україні відчувається дефіцит вітчизняних овочів. Щодо цибулі, то коли минулого року під неї закладали значно менші посівні площі, вже тоді експерти передбачали, що буде дефіцит.

До того ж через погодні умови врожай виявився меншим, ніж очікували. Дощі спричинили хвороби, цибуля почала гнити ще в полі. Тривалому зберіганню такий овоч не підлягає. Була і посуха, яка позначилася на формуванні калібру. Цибуля виявилася дрібною, а попит на середній та великий калібр. До того ж, ще влітку 5-10% цибулі експортували. У сусідів також нестача врожаю овочевого продукту.

В країнах Євросоюзу, що є найбільшими виробниками цибулі, таких як Польща, Нідерланди, Німеччина зібрали врожаю на 30% менше, ніж планували. Тому купувати в Європі доводиться за досить високою ціною. Везти цибулю з Китаю не вигідно. От і зростає ціна у виробника. Далі «олії до цінового вогню» піддають  торговельні мережі: втрати частини товару під час зберігання, вони відразу закладають у вартість.

За експертними оцінками за чотири роки цибуля підскочила  у ціні майже на 500%.

Так, цибуля за ціною рекордсменка. Хоча за цей період були і значні падіння ціни, як влітку минулого року до 1,5 гривні на гурті, так і стрибки ціни вгору, як сьогодні. Зараз очікуємо цибулю нового врожаю з Єгипту, яка надійде в Україну десь за місяць. Вже почали імпортувати цибулю з Казахстану та Узбекистану, на підході з Таджикистану.

Азійська цибуля принаймні не дасть такими темпами  дорожчати їй далі на внутрішньому ринку. До того ж, мають відкрити свої засіки і українські виробники, які  наразі притримують продукцію, очікуючи найбільшої ціни. Навесні за найгіршими прогнозами ціна на цибулю може зрости ще на 20-30%. В цілому ж така непроста цінова ситуація триватиме до середини червня цього року – до нового врожаю цибулі.

З початку року зросла ціна і на білоголову капусту. Але врожай її достатній. Чому така висока ціна?

Це певною мірою пов’язано з експортом капусти. У другій половині минулого року Україна експортувала 2,4 тисячі тон білоголової капусти – у 6,2 рази більше ніж у попередньому сезоні. Це певний рекорд. Збільшити експорт вдалося навіть в умовах помітного скорочення власного виробництва, яке відбулося  через скорочення площ під цією культурою та внаслідок несприятливих погодних умов. Ціни на капусту в українських господарствах вже у середньому у 2,5 рази вищі ніж торік, але попит з боку імпортерів залишається доволі високим. Це пояснюється суттєвим скороченням врожаю у сусідніх країнах через посуху та непомірну спеку в ЄС улітку.

Тенденція зростання експорту української капусти спостерігатиметься і далі. Так у Польщі капуста вже сьогодні коштує в середньому на 40% дорожче, ніж в Україні. В Польщі, як і у нас, місцеві виробники наразі відмовляються від збуту овочів в очікуванні ще вищих цін. Тож польські трейдери вимушені шукати альтернативи на зовнішніх ринках, зокрема в Україні.

Аналогічна ситуація з буряком, морквою та картоплею?

Так, морква подорожчала порівняно з 2014 роком у чотири рази – з 2,8 гривні до 11,9 гривень, буряк обходиться у 3,5 рази дорожче. З грудня ціна його зросла майже удвічі – з 5,5 -7 гривень до 11-13 гривень сьогодні. В Україні вже з’являється морква з Білорусі та країн ЄС, буряк завозять з Польщі.

Картопля також порівняно з літом зросла в ціні удвічі – з 5 гривень до 10-12 гривень сьогодні. Україна і далі імпортуватиме овочі, водночас якісь експортуватиме  – і так триватиме до нового сезону з помірним коливанням нинішніх цін. Подальшого стрімкого зростання овочевих цін український споживач не витримає – він просто не зможе купувати їх через брак коштів!

Дякую за розмову, «Харківський вимір»! Сподіватимемося, що наступний сезон буде лагіднішим до наших гаманців!      

Нагадаємо.