Реформу децентралізації вже не можна зупинити

Про хід реформи децентралізації голова Харківської обласної ради, Президент УАРОР Сергій Чернов розповів в ефірі програми «Важливо PRO».

На скільки успішно проходить реформа децентралізації?

На початку 2014-2015 років було багато невідомого. Ми робили це вперше в державі. Муніципальна практика випереджала законодавче забезпечення, але було бажання, була політична воля і впевненість. Потім з’явилася і краща вітчизняна практика, яка стала позитивним рушієм для забезпечення і правової основи впровадження децентралізації.

Не знаю, що відбувається. Думаю ми дізнаємось відповідь на це запитання трохи пізніше, але останні два роки спостерігається повна стагнація в питаннях децентралізації. Другий етап реформи ще не розпочато, а перший (з формування спроможних громад) — ще не завершено.

Законодавче забезпечення останні два роки загальмувалось. Не прийняті законопроекти, про які просять з місць і керівники ОТГ, і депутати, і райадміністрації, і районні ради. У нас 18 районів, території яких на 100 % поглинуті об’єднаними громадами, і десь близько 150 районів, які майже поглинуті. Там сьогодні працюють, дублюючи повноваження і маючи конкуренцію компетенцій, ради ОТГ і виконкоми, райадміністрації та районні ради. На всі ці апарати і публічну владу використовуються бюджетні кошти. Це починає дискредитувати ті гарні надбання, які вже зроблено.

Чому, на Вашу думку, немає зрушень?

Законопроект на засади адміністративно-територіального устрою в ВР лежить вже понад рік. Зміни до Конституції чотири роки тому в першому читанні розглянуті в частині децентралізації. В другому читанні за чотири роки це питання так і не включили  в порядок денний.

Якщо б ми говорили, що немає конституційної більшості – це б можна було зрозуміти. Але це не так. Ми за цей час багато внесли змін до Конституції більшістю голосів. Або ми не маємо бажання, або щось не договорюємо, або займаємось подвійними стандартами і просто не відверті самі перед собою.

Від кого, на Вашу думку, залежить прогрес цього процесу?

У нашій державі склалася така традиція, для того, щоб якісь кардинальні зрушення впровадити, потрібна політична воля президента та його команди, коаліції в Верховній Раді, Уряду і профільних міністерств. В даному випадку м’яч на полі Верховної Ради. Багато законопроектів підготовлені і зареєстровані.

Ви контактуєте з представниками ВР з цього питання?

Зустрічаємось і говоримо постійно! Нам треба почути керівництво держави, щоб зрозуміти курс на проведення реформи. Зупинятись не можна! Це дуже вразливо для держави.

Реформа децентралізації позитивна як ніяка інша. Ми ж не можемо допустити, щоб у 2020 році після виборів до органів місцевого самоврядування, у нас сталася ситуація, що пів країни буде жити в одному правовому полі, а пів країни – в іншому. Але на сьогодні ситуація саме така. Ми маємо «достукатись» до людей, які наразі приймають рішення на державному рівні. І це не питання окремої громади. Це питання державної політики.

Що передбачає другий етап децентралізації?

Другий етап передбачає впровадження реформ місцевого самоврядування територіальної організації влади відповідно до концепції і заходів, затверджених Урядом і дорожньою картою.

Зокрема, реформування районного рівня, мова йде про укрупнення районів і розуміння того, які повноваження з базового рівня будуть делеговані на районний рівень.

На обласному і районному рівнях має бути спроможне місцеве самоврядування, зі своїми радами і виконавчими комітетами. І паралельно з цим впроваджується механізм префектури, тобто нагляду, але не за місцевим самоврядуванням, а за законністю прийняття рішень місцевим самоврядуванням.

Чи ще є час на впровадження реформи і які можливі наслідки?

Часу більше немає! Незабезпечення реформи відповідними документами працює проти держави. Втрачається імідж держави і починається зневіра у ці процеси тих людей, які в них повірили.

Ми давно з усіма питаннями визначились. Є консолідація в суспільстві і сьогодні треба тільки не заважати!

Хочеться сподіватись на діалог та розуміння в цьому питанні.

Давайте зробимо все від нас залежне, аби рухатись вперед!

 

За матеріалами телевізійної програми «Важливо PRO».