Підсумки роботи Харківської обласної ради у 2018 році

 Про основні досягнення розповів голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

На моє переконання, Харківська обласна рада працювала конструктивно, забезпечуючи стабільність та сталий розвиток регіону, відповідно до своїх повноважень.

Відбулось чотири сесії, де на пленарних засіданнях було прийнято 270 рішень. Всі питання попередньо обговорювались у постійних комісіях. За рік депутатами підготовлено та прийнято 10 звернень до центральних органів влади стосовно актуальних соціально значущих питань.

Конкурс «Разом в майбутнє» 

Конкурс проводиться сьомий рік поспіль і постійно вдосконалюється.

Ми ставимо за мету не тільки розв’язати нагальні питання місцевого розвитку в громадах, а й навчити громади готувати проекти на належному рівні, щоб знаходити міжнародних партнерів.

Наприклад, враховується необхідність сприяння громадам у застосуванні такого інструменту, як співробітництво громад. У 2018 році громади Харківщини уклали 41 угоду про співробітництво у реалізації спільних проектів. З них 28 взяли участь в конкурсі «Разом в майбутнє».

У 2018 році для реалізації було відібрано 238 міні-проектів майже на 60 млн гривень. У 2019 році вже має реалізовуватися 299 міні-проектів на 80 млн грн. 50% необхідного обсягу фінансування виділяється з обласного бюджету.

Ми й надалі будемо коригувати процес та намагатися збільшити кількість міні-проектів, тобто знайти кошти для їх фінансування з обласного бюджету.

Проводиться послідовна робота щодо залучення у регіон проектів та програм з метою розвитку сільських територій.  

Харківська обласна рада сприяє реалізації Програми місцевого системного розвитку в рамках проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку», спрямованій на розвиток спроможності ОТГ в управлінні земельними ресурсами та залученні інвестицій. На Харківщині ця програма стартувала у жовтні,  її партнерами стали 12 громад.

Створення сприятливих умов для розвитку громад.

Співпрацюючи із Програмою «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), Харківська обласна рада забезпечує створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку Мереф’янської, Старосалтівської, Золочівської, Малинівської об’єднаних громад. Відповідний меморандум у 2018 році підписано із організацією Global Communities, що забезпечує реалізацію в Україні проекту. Суть у тому, що практика впровадження успішних проектів буде взята іншими громадами, не партнерами проекту.

Перший грантовий контракт «Ефективна первинна медицина в громаді».

У серпні обласна рада уклала Грантовий контракт щодо впровадження  проекту «Ефективна первинна медицина в громаді» з метою сприяння розбудові ефективної первинної медико-санітарної допомоги у громадах, який виконується та фінансується в рамках програми ЄС «Підтримка громадянського суспільства, місцевих влад та прав людини в Україні».

 

Координація європейської ініціативи «Угода Мерів».

В цьому році Харківська обласна рада продовжувала роботу як координатор європейської ініціативи «Угода Мерів», підписантами якої в області стали 14 громад.

Підписанти угоди беруть на себе зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії.

Стратегічний напрямок співпраці: економічний розвиток сільських територій.

З 2018 року обласна рада у рамках співробітництва  органів самоврядування на міжрегіональному та міжнародному рівні взяла участь у пілотному проекті Робочої групи «Комітет регіонів ЄС – Україна» Ініціатива «Рівний-Рівному», що підтримується програмою «U-LEAD з Європою». Харківська  обласна рада визначила стратегічний напрямок співпраці: економічний розвиток сільських територій. Наш партнер – Великопольське воєводство.

Розвиток транскордонного міжрегіонального співробітництва – один із ключових інструментів європейської інтеграції всієї країни. Тому він буде серед стратегічних напрямків роботи депутатського корпусу на 2019 рік.

Набуття досвіду в рамках програми Study Tours to Poland.

Цього року представники місцевого самоврядування Харківщини взяли  участь у програмі Study Tours to Poland. Під час візиту вони знайомилися із кращими практиками адміністративної реформи, стратегічного планування, вивчали досвід розвитку сільських територій та підтримки підприємництва.

До речі, три громади Харківської області – Мереф’янська, Харківська та Чугуївська – стали переможцями конкурсу Міністерства регіональної політики «Кращі практики місцевого самоврядування».

Участь у X міжнародному економічному форумі «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи!»

Харківська обласна рада стала організатором актуальної дискусійної панелі «Децентралізація та місцевий розвиток: нові можливості для бізнесу» на X міжнародному економічному форумі «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи!»

За участі Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області організовано постійну навчально-методичну роботу для депутатів, керівників та працівників органів місцевого самоврядування в регіоні.

На Харківщині відбувається процес укрупнення районів.

Окремо створена за нашою ініціативою робоча група працює в рамках пілотного проекту «Моделювання адміністративно-територіального устрою у Донецькій, Луганській, Тернопільській, Харківській областях на новій територіальній основі». Проект реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад у партнерстві з Міністерством регіонального розвиту, будівництва та місцевого самоврядування, за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні».

У січні 2019 року робоча група має надати свій проект щодо процесу укрупнення районів на Харківщині.

За підсумками круглого столу, який відбувся 17 грудня, робоча група отримала доручення сформувати проект карти-схеми нових укрупнених районів та обґрунтувати своє бачення. Проводяться консультації з громадськістю, депутати обласної ради працюють в округах, залучені науковці. Це питання має бути вирішене на законодавчому рівні, у тому числі, внесено зміни до Конституції в частині місцевого самоврядування. Знайдемо оптимальне рішення.

У Харківській області у 2019 році реалізовуватиметься 39 обласних програм. Зокрема, програма економічного і соціального розвитку Харківської області.

У промисловості – підтримка державних промислових підприємств та підприємств інших форм власності. Також сприяння підвищенню конкурентоспроможної продукції, нарощування виробництва оборонного комплексу. Актуальною залишається проблема пошуку нових зовнішніх ринків та залучення інвестицій, для чого створюється позитивний бізнес-імідж регіону. Не менш гострим є напрямок щодо зростання енергоефективності виробництва та економії енергетичних ресурсів.

Пріоритет для аграрної галузі – продовольча безпека регіону, нарощування експорту. Область має значний потенціал для збільшення обсягів продукції сільського господарства, але для цього потрібна технологічна модернізація підприємств, створення умов для розвитку сільських територій, забезпечення належного рівня оплати працівникам галузі, оптимізація структури посівних площ.

Разом із заходами енергоефективності та енергозбереження, у Програмі передбачено нарощування ресурсної бази енергоносіїв, у тому числі, й через збільшення обсягу видобутку корисних копалин за рахунок нових площ.

Програма, також, передбачає створення умов для розвитку науки, впровадження прискореними темпами новітніх розробок.

Хочу звернути увагу на нову, схвалену на минулій сесії, програму розвитку освітлення населених пунктів області «Енергія світла»  на 2019-2021 рр. Програма має три напрямки: будівництво об’єктів зовнішнього освітлення; їх капітальний ремонт; ремонт електричних мереж зон загального користування та вхідних груп в багатоквартирних житлових будинках усіх форм власності. Орієнтовно для реалізації Програми передбачено маже 200 млн грн.

Збільшення видатків в галузі охорони здоров’я.

У комплексній програмі «Здоров’я Слобожанщини» на 2019-2020 роки – збільшення фінансування. Це понад 6 млрд грн, що майже утричі більше ніж закладалося у минулому.

Також, програма приділяє увагу таким аспектам як розвиток первинної, вторинної, а також спеціалізованої медичної допомоги, у тому числі для дітей. Збереження та зміцнення кадрового потенціалу медичних закладів та формування в регіоні єдиного медичного простору.

Комплекс принципово нових завдань та напрямів

Серед них, забезпечення працівників нових амбулаторій загальної практики – сімейної медицини службовим автотранспортом. На що передбачено 12 млн грн щорічно.

Кожного року передбачено 3,5 млн грн на централізоване забезпечення пологових відділень лікарень інтенсивного лікування вторинного рівня для надання невідкладної медичної допомоги новонародженим. У минулі роки кошти виділялися тільки обласним перенатальним центрам.

Ремонт та нове обладнання медичних закладів.

По 60 млн грн на рік передбачено для придбання спеціальних автомобілів для служби екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Заплановано виділення 18 млн грн щороку на ремонт в обласних комунальних закладах охорони здоров’я. За рахунок державного та місцевих бюджетів будуть забезпечені сучасні методи діагностики та придбання лікарських засобів хіміотерапії для хворих з онкологічною патологією – по 300 млн грн кожного року.

Для створення та оснащення центру перинатальної паліативної допомоги в регіональному перинатальному центрі у складі обласної клінічної лікарні в цілому за два 2019-2020 рр. планується виділити 1 млн грн.

Також передбачені кошти 5 млн грн на кожний рік на протезування слуху у дітей для подальшого оперативного лікування. Забезпечення хворих на діабет інсуліновими помпами – 600 тис. грн. на кожний рік.

Конструктивна робота обласної ради – одна з основних умов виконання програм.

Є певні виклики, передусім, це закономірна активізація політичних процесів у контексті виборів. Але відповідальна громадська позиція більшості депутатського корпусу дає підстави бути впевненим, що політика не впливатиме на діяльність Харківської обласної ради як регіонального органу самоврядування та на впровадження наміченого.