Художник-священик: «Мистецтво – це життя для мене»

Анатолій Мороз – митець, який відображає унікальний задум Творця – Світ. Його красу та неповторність.

Людина, яка присвятила своє життя малярству і служінню Богу, щоранку прокидається о четвертій годині. До служби у церкві працює у майстерні. Улюблений жанр – пейзажі та натюрморти. Також, створює стінопис у техніці холодної енкаустики, рельєфи, мозаїчні панно, вітражі, графіку, зокрема, ілюстрації до власних літературних творів.

Анатолій Мороз – харківський художник, Архімандрит Миколай, настоятель храму Софії Премудрості Божої Православної церкви України.

Ексклюзивна розмова інтернет-видання «Харківський вимір» з Анатолієм Морозом відбулася в галереї «Мистецтво Слобожанщини», під час роботи його персональної виставки живопису «Там в широкім полі воля…».

Назвою виставки послужив рядок з поезії Шевченка. Чому саме така назва?

Це рядок з вірша Тараса Шевченка «Н. Маркевичу»: «Там в широкім полі воля, там синєє море виграває, хвалить Бога…». Найкращі вірші Тараса Шевченка має знати кожний. А «Кобзар» – це друга Біблія для українців. Написані понад століття тому Шевченківські поезії і нині невичерпне джерело мудрості, а його слова актуальні і сьогодні. «Борітеся – поборите, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!» Це з його «Кавказу». Або «Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь». Шевченко – це вчитель нації, духовний батько нації.

Коли Ви почали малювати?

Малюю усе своє життя, скільки себе пам’ятаю. З самого дитинства. Малюванням захопився, створюючи жанрові сюжети на тему шкільного життя. А перша професійна виставка відбулася у 1977 році. Навчався живопису у багатьох харківських майстрів, вивчав техніки живопису, вітражу, мозаїки, смальти. Але своїм вчителем вважаю Йосипа Ілліча Карася. Він талановитий художник, педагог, заслужений діяч мистецтв, а для мене це був ще й старший за віком друг. Він опікувався мною.

Як я вчився писати? Він вивозив мене на етюди. Я вставав позаду нього і писав. І встигав за вчителем, хоча він працював швидко. Так здобувалася техніка. Серед інших художників я шаную Василя Кандинського, Малевича, цікавий мені Пікассо. Ви знаєте, щоб написати свого знаменитого «Бика», Пікассо створив 18 підготовчих малюнків? Подобається техніка Матіса.

Що для вас мистецтво? Самовираження, розмова з Богом чи шлях духовного удосконалення?

Це і самовираження, і я так би сказав – намагання достукатись до Бога, щоб він почув мене. А ще, захоплення усім творінням Божим. Квіти, гори, ліси, долини, річки, хмарини у небі. Це все Бог. Тому мистецтво – це життя для мене. Чи  відчуваю я, що Бог чує те, що я хочу передати своїм мистецтвом?.. Боюсь, що може почути. Це ще більше мене зобов’язуватиме… Коли у нас в храмі відновилися старі ікони, а деякі замироточили, я злякався. Адже людина завжди побоюється того, чого їй невідомо. Я і надалі буду намагатися робити усе так, як вчить Всевишній.

Своїми роботами Ви демонструєте розмаїття, що подарував цьому світу Творець. Ваш живопис – це гімн красі і величі української природи. І все ж.. Як уживаються священик і художник в одній особі?

Віра в Бога – це не щось показне: поклони або хреститися перед іконою… І це у будь-якій конфесії. Це – життя. Я намагаюся сповідувати Христа. Його вчення, його мораль, етика близькі мені. Я хочу передати: Боже, дивись, я тут є, я шаную тебе, я відтворюю те, що ти створив. Тут немає внутрішньої суперечки.

Ви настоятель храму. Які постулати із слова Божого найбільше припадають Вам до душі?

І сказав Христос, заповідь нову даю: любіть один одного, бо як ви можете сказати, що любите Бога, якщо не любите ближнього свого. Якщо не любите ближнього, то як ви можете сказати, що любите себе, якщо себе не любите? Це формула душевної гармонії та миру. 

Ваші плани на майбутнє?

І далі займатимуся живописом у своїй майстерні. Служитиму Богу. Хочу найближчим часом завершити свою літературну чотирилогію, що складається з книжок: «У дідовій хаті», «У батьківській хаті», «У своїй хаті» та «У світі» та видати їх друком. У моїх добрих друзів є задум видати третій альбом, де були б зібрані стінопис, виконаний у техніці холодної енкаустики, рельєфи, мозаїчні панно, вітражі, графіка.

Що побажаєте усім нам?

Божого благословення, ласки Божої! Нехай будуть благословенні усі ваші входи і виходи. Ваш щирий молитвенник Архімандрит Миколай (Мороз).

Довідково:

Роботи Анатолія Мороза демонструвались на його персональних виставках у Харкові, Аделаїді, Торонто, Франкфурті-на-Майні, Клівленді, Лондоні. Член Національної Спілки журналістів України.