Епідемічний сезон з грипу закінчиться у квітні

На Харківщині кількість захворілих минулого тижня зросла. Чи можна зараз, у пік захворюваності, робити щеплення? Чи варто боятися щеплень? Які у Харкові вакцини?

Про все це в ексклюзивній розмові інтернет видання «Харківський вимір» з лікарем-епідеміологом Харківського обласного лабораторного центру Кариною Торяник. 

Яка ситуація із захворюваністю на грип та гострі респіраторні інфекції у Харкові ті області (5.02.2019)?

За результатами аналізу захворюваності тижня з 21 по 27 січня, у порівнянні з попереднім відбулося зростання кількості захворілих – 2,6%, а дитячого населення – на 11,6%. На Харківщині захворіло 5252 особи,з них 60% – діти, віком до 17 років. З кількості захворілих дітей питома вага організованих складає 72,5% з них 61,6%  відвідують загальноосвітні навчальні заклади.

Госпіталізовано 121 особу, 83 з них – діти. Незважаючи на такі цифри, нинішній показник захворюваності нижчий за епідеміологічний поріг на 60%.

Лише в одному з районів області відзначається перевищення рівня епідемічного порогу – у Красноградському, на 15,3%. Тут показник захворюваності є найвищим – 729 хворих на 100 тисяч населення. Найнижчий – у Печенізькому районі – 30,4 на 100 тисяч населення.

У Харкові з 21 по 27 січня захворіло 2943 особи, інтенсивний показник склав 205,73 на 100 тисяч населення, питома вага дітей становить 62,6%. Відбулося зростання захворюваності серед дітей на 4,7%. Це пояснюється тим, що шкільні  канікули закінчились і діти пішли до школи. Перевищення епідпорогу у Харкові не відзначено. Летальних випадків не зареєстровано.

Враховуючи нинішню активну циркуляцію вірусів грипу та вірусів респіраторної групи, а також превалювання захворюваності серед дітей – індикатора розвитку епідемічного процесу – можна прогнозувати подальше зростання та активізацію захворюваності в цілому.

 Чи можна зараз, у пік захворюваності, робити щеплення проти грипу? Адже лікарі радять робити цю процедуру восени, до початку сезону грипу? Чи буде таке «пізнє» щеплення ефективним? І за який час після щеплення організм набуває імунітету?

Грип – це гостре респіраторне захворювання, яке легко передається від людини до людини через кашель, чхання або близький контакт. Захворіти може будь-хто у будь-якому віці у будь-який час. Тому вакцинація проти грипу – найнадійніший спосіб вберегтися від цієї хвороби та небезпечних ускладнень.

Фахівці ВООЗ радять робити щеплення впродовж усього сезону, незважаючи початок це чи середина. Достатній рівень захищеності від вірусу виникає через 10-14 днів після щеплення. Імунітет проти тих штамів грипу, що містила вакцина, триває протягом одного року. Однак може статися, що у наступному сезоні, циркулюватимуть інші відомі вже штами грипу або нові, тоді доведеться вакцинуватись знову, з урахуванням епідемічної ситуації. А також у разі, якщо у другій половині поточного епідсезону виникне циркуляція іншого вірусу грипу, якого не було у вакцині.

 Які вакцини є у Харкові? І скільки це коштує?

Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра», виробництва Франції «Санофі Пастер» та вакцина «Джісі Флю», яку виробляє «Грін Кросс Корпорейшн» у Південній Кореї. Обидві вакцини якісні та безпечні. Якість вакцин, що ввозять до України, перевіряють Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунологічних препаратів Державного експертного центру.

Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» – від 6 місяців з дня народження. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я у цьому епідсезоні в Україні циркулюють вірус, подібний до А(Michigan) – H1N1, вірус, подібний до А (Singapore) – H3N2, та вірус В (Colorado). Саме до цих небезпечних штамів допоможуть сформувати імунітет вакцини. Орієнтовна вартість вакцин від 250 до 350 гривень. Є категорії населення, які можуть зробити щеплення безкоштовно.

Де можна зробити щеплення?

Необхідно звернутися до свого лікаря за місцем проживання. Він має вас оглянути та дати рекомендації, як діяти далі. Безкоштовним щеплення є для медичних працівників, освітян, людей з хронічними захворюваннями легенів, серцево-судинної системи, діти, пенсіонери, службовці. Для цих категорій кошти на вакцину виділяють з місцевого або державного бюджетів. Усі інші мають купувати вакцину власним коштом.

Щеплення можна зробити і у приватних клініках. Дефіциту вакцин в аптеках немає. Щорічне щеплення від грипу зменшує ризик захворіти на грип, а також зменшує ризик таких серйозних ускладнень, як вірусна пневмонія, менінгіт, серцево-судинні, ниркові, неврологічні захворювання.

За минулий тиждень в Україні зареєстровано три летальні випадки від грипу, з початку епідемічного сезону – 28, зокрема, четверо дітей віком до 17 років. Жоден померлий не був вакцинований проти грипу.

На скільки вакцинація захищає від грипу?

Вакцинація захищає від тих штамів вірусу, проти яких зроблено щеплення. Я вже відзначала, що у другій половині епідсезону можуть з’явитися нові штами грипу і проти них захисту немає. Ще існує парагрип, аденовірус або аденогрип, проти яких вакцина не діє. Але слід зазначити, що перебіг цих захворювань набагато легший і вони, як правило, не дають ускладнень.

Коли має закінчитися епідсезон?

Він розпочався з 40-го тижня 2018 року і триватиме до 20 тижня 2019 року. Тобто грип вируватиме ще до 20 чисел квітня. Так що розслаблятися поки зарано! Бережіть себе та близьких і будьте здорові!

Нагадаємо.